22.6 C
Skopje
19.10.2019 - 18:35

Ознака: плата

Се бара минимална плата од 250 евра

Работната група составена од претставници на Владата на Црна Гора, синдикатот и работодавците ги води завршните разговори и анализи за зголемување на минималната плата...

Лекарите и сестрите од септември добиваат пет отсто повисока плата

Од септември годинава платите на здравствените работници ќе бидат зголемени за пет отсто, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој информираше дека основицата за...

НСОН: Доцни платата за просветните работници

Независниот синдикат за образование и наука(НСОН) денеска на прес конференција информираше дека доцни платата за јули за просветните работници. Претседателот на Синдикатот Томислав Гиевски од...

Работат за плата, но не и за пензија

Преку синдикални здружувања работниците ќе можат да се изборат за своите права, особено за правото да добиваат здравствено и пензиско осигурување Преку синдикално здружување или...

Словенија со највисока, Македонија со најниска плата во регионот

Македонија е со најмала просечна плата во регионот на поранешна Југославија, додека Словенија е на врвот на листата, јавува Анадолија. Словенија со реализирана месечна нето...

ДЗС: За една година просечната месечна бруто-плата зголемена за 5,5 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април годинава во однос на април 2017 година е повисока...

Уставниот суд дозволи Рамуш двојно да си ја зголеми платата

Уставниот суд на Косово попладнево донесе одлука со која на косовскиот премиер Рамуш Харадинај му се дозволува двојно да си ја зголеми сопствената и...

Идеален тим вредeн милијарда евра!

Според порталот „Трансфермаркт“, Меси и Нејмар се проценуваат на 180 милиони евра, додека репрезентацијата на Франција на 1,08 милијарда евра Ако успехот би зависел исклучиво...

Лев е најплатен фудбалски селектор

Германскиот стручњак има годишна парична заработка од 3,85 милиони евра. Зад него се наоѓа Тите, селекторот на Бразил, со годишна плата од 3,5 милиони,...

Досега 835 барања за бесплатен одмор на работници со ниски примања

Подготовките за туристичката сезона и интересот на граѓаните за владината мерка за поддршка на локалниот туризам со бесплатен одмор за работници со ниски примања,...