26.1 C
Skopje
26.6.2019 - 10:47

Ознака: плата

Швајцарска компанија по грешка поделила дупла плата за декември

Швајцарската осигурителна компанија „А Икс А“ на 4,300 вработени им исплатитла дупла плата за месец декември. Божиќното изненадување на вработените не траело долго, откако...

Зголемената минимална плата сѐ уште не дава позитивни ефекти

Со примена на соодветни фискални мерки, како даночни ослободувања и намалени придонеси, во иднина треба да се поттикнува зголемување на производството во претпријатијата, проследено...

Канте одбил да прима плата од Челзи преку офшор компанија

Полудефанзивецот на Челзи, Н’Голо Канте одбил да ја добива платата во клубот преку офшор компанија, тврди „Медијапарт“. Дваесет и седумгодишниот Французин на почетокот се согласил,...

Програмерите се вртат кон надворешниот пазар

Клучот во разликата на висината на просечната плата во Македонија и просечната плата во секторот е во тоа што програмерите во Македонија своите продукти...

Се бара минимална плата од 250 евра

Работната група составена од претставници на Владата на Црна Гора, синдикатот и работодавците ги води завршните разговори и анализи за зголемување на минималната плата...

Лекарите и сестрите од септември добиваат пет отсто повисока плата

Од септември годинава платите на здравствените работници ќе бидат зголемени за пет отсто, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој информираше дека основицата за...

НСОН: Доцни платата за просветните работници

Независниот синдикат за образование и наука(НСОН) денеска на прес конференција информираше дека доцни платата за јули за просветните работници. Претседателот на Синдикатот Томислав Гиевски од...

Работат за плата, но не и за пензија

Преку синдикални здружувања работниците ќе можат да се изборат за своите права, особено за правото да добиваат здравствено и пензиско осигурување Преку синдикално здружување или...

Словенија со највисока, Македонија со најниска плата во регионот

Македонија е со најмала просечна плата во регионот на поранешна Југославија, додека Словенија е на врвот на листата, јавува Анадолија. Словенија со реализирана месечна нето...

ДЗС: За една година просечната месечна бруто-плата зголемена за 5,5 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април годинава во однос на април 2017 година е повисока...