24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 12:36

Ознака: плата

Вкупно 181 работодавач не исплатил плати на 753 работници за февруари...

Вкупно 181 работодавач не исплатил плати на своите вработени истакна на прес-конференција директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Од нив, 157 не...

Платата на Мило Ѓукановиќ над 2.000 евра

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, минатата година во најголем дел примал плата речиси 2.105 евра, се наведува во редовната годишна лична карта што...

Лукаревска: 306 работодавачи зеле финансиска помош, а не исплатиле плата

До 2 февруари на 13.160 работодавачи им е исплатено вкупно 961.709.306 денари за исплата на декемвриската плата на 60.974 вработени. Од нив, 306 работодавачи...

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е втор на списокот со плата од 85.113...

179 фирми добиле финансиска помош, а не дале плата

Владата го објави списокот со 179 фирми што ја добиле финансиската поддршка, а не им дале плата на вработените. Надлежните најавија дека компаниите што...

Жените сѐ уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на мажите и жените...

Клати врата, земај плата сѐ уште живее

Иако Македонија веќе 30 години се труди да гради функционален систем и се стреми да биде дел од европското семејство на вредности, сепак, перцепцијата...

Хелсиншки комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки...

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19 кои ги донесе Владата е ослободувањето од работни обврски на родителите кои...

Пленковиќ: Просечната плата во Хрватска за четири години ќе биде 1.000...

Хрватскиот мандатар, Андреј Пленковиќ, денеска соопшти дека новата влада ќе ги исполни ветувањата за раст на просечната и минималната плата и дека просечната плата...

Колкава плата треба да земат вработените кои се на принуден одмор?

Во врска со интересот на јавноста за надоместоците на работниците на плата, министерството за труд и социјална политика информира дека Законот за работните односи...