13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 22:35

Ознака: пластика

Медитеранот може да се пртвори во „море на пластиката“

Постои опасност Средоземното Море да се претвори во „море на пластиката“, предупреди Светскиот фонд за дивиот свет (ВВФ), предлагајќи при тоа серија мерки за...

Германскиот сектор за рециклирање гледа шанса по забраната за увоз на...

Германскиот сектор за рециклирање очекува нови деловни можности по одлуката на кинеските власти за забрана на увоз на пластичен отпад бидејќи суровините добиени со...

Британски научници усовршуваат ензим кој јаде пластика

Луѓето ширум светот неодамна доживеаа шок кога беше објавено дека остров од пластичен смет, плови по Тихиот Океан, а сега со иста површина како...