15.8 C
Skopje
28.10.2021 - 17:28

Ознака: пластика

Екологисти ја изведоа најголемата акција досега за чистење ѓубре од Тихиот...

Групата од институтот „Ocean Voyages“, која го чистеше Тихиот Океан, вели дека ова досега е „најголема и најуспешна акција на чистење океан”, пишува Си-ен-ен. Областа...

Јадранско Море се дави во пластика

Хрватска Концентрацијата на пластичен отпад на дното на Јадранско Море е меѓу најголемите во Европа, по североисточниот дел на Медитеранот и Келтско Море. Отпад во Јадранот...

Канада по чекорите на ЕУ во борба против загадувањето од пластиката

Канада планира да ја забрани пластиката за еднократна употреба до 2021 година, изјави висок претставник на владата во неделата. Канадскиот премиер Џастин Трудо ваквата...

„Нов остров“ од пластика формиран во Средоземното Море

Од Францускиот поморски институт откриле „нов остров“ формиран од пластика, со големина од десетици километри, што се наоѓа помеѓу францускиот остров Корзика и италијанскиот...

Нови правила на ЕУ за борба против загадување со пластика

Советот на ЕУ ја усвои директивата со која се вметнуваат нови ограничувања за одредени пластични производи за еднократна употреба, па во согласност со новите...

Морето на Сицилија исфрли кит полн со пластика

Угинат кит со желудник полн со пластика е пронајден на плажа на италијанскиот остров Сицилија, објавија од „Гринпис“. Седумгодишниот кит бил исфрлен од морето во...

Човекот што нурна до дното на Тихиот Океан се соочи со...

Американецот Виктор Весково кој постави нов рекорд за најдлабоко нуркање во океан, на дното на Тихиот Океан забележал пластична кеса, пренесува „Тајм“. Новиот рекорд бил...

Научниците сѐ поблиску до почетокот на нова пластична револуција

Ново истражување на „Беркли Лаб“, националната лабораторија на САД, сугерира оти научниците се на работ на наоѓање ново решение за производство на пластика, која...

Како може школката од јастог да ја замени пластиката за еднократна...

Тим студенти на Кралскиот колеџ за уметност и на Кралскиот колеџ во Лондон развија серија машини што можат да помогнат за намалување на пластиката...

Неорганизираноста нè пластицифира

Непостоењето на ефикасен третман на пластиката е главниот фактор што доведува таа да завршува на местата каде што не треба. Во домаќинствата не постои...