Ознака: пласман

Злин претпоследно скалило на патот кон осмиот мундијал

РАКОМЕТАРИТЕ ДЕНЕСКА ГО ИГРААТ ПРВИОТ БАРАЖ-МЕЧ СО ЧЕШКА ЗА ПЛАСМАН НА СП 2023 Македонската машка ракометна репрезентација предводена од селекторот и капитен Кирил Лазаров, денеска...

ИОК ги одреди критериумите за пласман на ЛОИ 2024

Вкупно 32 спорта ќе бидат на програмата на Игрите во Париз, со 329 натпревари за медали Извршниот одбор (ИО) на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) ги...

Од седмолигашот Нантвич таун до пласман на СП?

Потекнува од спортско семејство, откако фудбалски кариери имаа неговиот татко (Ковентри сити, Селтик, Престон), вујко (извршен директор во три клуба), дедо (селектор на Велс...

Кратките филмови имаат свој пласман и публика

Лавинија Софрониевска, режисерка „Обичната Ели“ е краток филм на режисерката Лавинија Софрониевска, кој неодамна ја имаше својата премиера во киното „Фросина“. Станува збор за дебитантски...

Кадетите во Рига ќе играат за пласман на ЕП 2022

РАКОМЕТ Машката кадетска репрезентација на Македонија (ракометари до 18 години), ќе игра во групата А против репрезентациите на Летонија, Турција и на Косово, за пласман...

Пет тима играат за експресен пласман во осминафиналето

Баерн, Ливерпул, Јувентус и Салцбург со победи веќе по четири кола ќе бидат сигурни во пласманот меѓу 16-те најдобри, а Ајакс би се нашол...

Македонија се доближува до пласман на СП

Оптимист сум и очекувам да се пласираме меѓу првите 16, а со тоа и да обезбедиме настап на Светското екипно првенство, кое следната година...

Македонија останува во трката за пласман во баражот

Македонија по осум кола е трета во групата, со 12 бода, води Германија, со 21 бод, а втора е Романија, со 13 бода. Македонија...

Белгија, Германија и БиХ пречки до посакуваната цел

КОШАРКАРКИТЕ ГИ ДОБИЈА РИВАЛКИТЕ ЗА ПЛАСМАН НА ЕП 2023 Македонската женска сениорска репрезентација е во групата А, а квалификациите ќе се одвиваат во 10 натпреварувачки...

Ѓорческа го освои турнирот во двојки во Грузија

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа го освои турнирот во двојки што се играше на фјучерсот кој се игра во Телави, Грузија. Ѓорческа заедно со својата партнерка...