2 C
Skopje
13.11.2018 - 4:08

Ознака: планина

Граѓаните не го даваат Водно

Интересот на граѓанските здруженија беше огромен, а учествуваа и голем број граѓани во јавната дебата за изградбата на гасоводот на Водно. Иако намерата беше...

Земете го и вашето куче на планинарење

Кучињата секогаш се расположени за излет надвор од градот или за планинарење, но доколку одите на повеќедневно пешачење, треба да ги земете предвид и...

„Планината“ во Лос Анџелес се продава за милијарда долари

Имот наречен Планината, на височинка над Беверли Хилс во Лос Анџелес, е понуден на продажба за милијарда долари - највисоката цена постигната за еден...

Падна снег на планина во Словенија

На планинскиот врв Кредарица во Словенија утрово падна снег. Иако календарски стаса летото, температурите на Балканскиот Полуостров се пониски од вообичаено за овој период...

Како Водно од шума стана џунгла

Белите дробови на Скопје се под градежна опсада - гасовод, згради и разни објекти ја узурпираат скопската планина, а тоа сепак не било така...

Животот на Виникунка – „планината-виножито“ во Перу

Секојдневниот живот на планината Виникунка во Перу, позната и како „планината-виножито“, е прикажан на серијалот фотографии. Специфичниот колорит на планината се должи на разновидните слоеви...

Манастирот „Св. Никола“ кај Прилепец – бисер под планината

Пред нас малата црквичка се капе во претпладневното сонце, а наоколу зеленило. Изградена во 1872 година, го носи името на светецот Никола, последните години...