-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 7:39

Ознака: планинар

В година нов обид за искачување на Канџезонга

ЗДРАВКО ДЕЈАНОВИЌ, ПЛАНИНАР И АЛПИНИСТ Во 2018 година имав неуспешно искачување, па оттаму тоа за мене претставува некаква „недовршена домашна задача“. Се надевам и дека...

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден во бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група сочинета од осум планинари, на...

Изложба „85 години Попова Шапка“ во Тетово

Во големата сала на Државното музичко училиште (ДМУ) „Тодор Скалоски - Тетоец“ во Тетово, в понеделник, во 19.30 часот, ќе биде отворена изложбата „85...

Планинар со тешки повреди со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден откако качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се лизнал и паднал од карпа....

(Не)возможен проект – искачување на 14-те врва над 8.000 метри за...

Нирмал Пурџа веќе искачи шест врва од над 8.000 метри, Анапурна (8.091), Далугари (8.167), Канченџунга (8.586 метри), Монт Еверест (8.848), Лоце (8.516) и Макалу...

Хрватски планинар починал искачувајќи се на Кораб

Педесет и осумгодишен планинар од Хрватска починал вчера откако претходно му се слошило додека се искачувал на планината Кораб. Како што соопшти МВР, вчера во...

Телото на планинарот Петков донесено во Гевгелија

Телото на починатиот доктор Георге Петков по дест дена од неговата смрт на Хималаите, денеска беше донесено во Гевгелија. Петков почина на 20 мај во...