Ознака: планинари

Вкупно 120 планинари денеска се искачија на Царев Врв

Во организација на Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“, Крива Паланка и „I love hiking“-Скопје, денеска успешно се реализираше акцијата за...

Читањето на Дневникот на Калина облагородува и лекува

Вдахновена од непоматена, бескрајна, безрезервна љубов кон планините и природата, оваа книга е напишана со многу радост, страст и осет за убавото, беше кажано...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на...

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150...

Тројца Македонци се искачија на Триглав

Кавадарчанец и двајца неготинци деновиве се качија на Триглав, во рамки на организираната акција за искачување на највисокиот врв на Јулиските Алпи во Словенија,...

Суетите уште чадат околу Копанки

Иако можеби многумина нема да се согласат, сепак останува впечатокот дека пожарот што го зафати Копанки ги потпали политичките фрустрации на битолските политичари, кои...

Над 500 планинари спасени по земјотресот во Индонезија

Повеќе од 500 планинари биле спасени од вулканската планина Ринџани на индонезискиот остров Ломбок, каде што останаа заробени поради одрони предизвикани од силниот земјотрес...

Вулкан во Индонезија блокираше над 500 планинари

Повеќе од 500 планирани се наоѓаат блокирани на вулканот Ринџани на индонезискиот остров Ломбок, по силниот земјотрес што вчера го погоди регионот, при што...

Подземни игри со планинарскиот дом „Копанки“

Откако премиерот Зоран Заев и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, побараа да се реши сопственоста на домот, за да може да се реновира, десетина...

Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“

Планинарските друштва ПСД„ Бистра“и ПЕД„ Ендорфини“ од Кичево, утре го организираат 22. Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“, со кој ќе се одбележи 75-годишнината...

Традицонално искачување на Титов Врв

Традиционалното 37-мо искачување на „Титов Врв“ во организација на планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово по маркираната патека „Вакуф“ почна утрово во 6:30 часот од платото пред...