Ознака: плажи

Плажите цел на ситните крадци и џепчии

Предупредување за туристите крај езерата Посетителите ги оставаат своите вредни предмети необезбедени на шанковите на плажите и на самите плажи, без да водат сметка дека...

Лето во Скопје – базени, плажи, игранки

Знаете ли каква интересна анегдота постои за маџирмаалци? Секое дете што ќе се роди, најпрвин го капат во Вардар. Тие се деца на реката,...

Протоколот за плажите – Растојание помеѓу лежалките и при престој во...

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Согласно Протоколот, покрај задолжителното почитување на основните превентивни мерки за...

Германските плажи преполни за време на викенд, Меркел загрижена

Некои плажи на германскиот брег на Балтичко Море биле преполни во текот на викендот. Местата на море бележат наплив на туристи кои решиле да...

Белгија воведе систем за следење гужви на плажите

Белгиските крајбрежни градови не сакаат да им забранат на туристите да доаѓаат, но сакаат да бидат претпазливи и да се сместат во помалку населени...

Како милионски вредниот кокаин исплови на филипинските плажи

Во последните неколку месеци, пакети со кокаин кои вредат повеќе милиони долари започнаа да се појавуваат на бреговите во источниот дел на Филипините. Во...

Поради огромен број медузи се затвораат плажи во Австралија

Околу 2.600 луѓе изминатиов викенд биле допрени од медузи на плажите во австралиската држава Квинсленд, кои се сега затворени поради огромниот број медузи. Станува збор...

Правилна одлука

Драги деца, еве трета година по ред писателот за деца и возрасни Трајче Кацаров ексклузивно за „Колибри“ пишува песни за летните доживувања на малиот...

Во Јапонија отворени две плажи, првпат по цунамито во 2011 година

Две плажи на јапонскиот североисточен брег, кои беа уништени од огромното цунами во 2011 година, отворени се денеска, првпат по речиси осум години. За време...

Македонците им остануваат верни на грчките плажи

Со години нашите сограѓани за летен одмор најчесто одбираат дестинации во Грција, бидејќи е најблиска и во патување поминуваат најмалку време Првиот крак на Халкидики...