Ознака: Пијано

„Илија Николовски – Луј“ после 15 години доби ново концертно пијано

Државниот музички и балетски училиштен центар „Илија Николовски - Луј“ после повеќе од 15 години доби ново концертно пијано. Инструментот денес на првиот учебен...

Концерт за виолина и пијано со српски уметници на „Охридско лето“

Музичката програма на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт за виолина и пијано на српските уметници Драган Средојевиќ и Ненад...

Најбрзиот пијанпијаноист на светот, Љубомир Мелник, за прв пат во Скопје

МКЦ Скопје го најавува концертот на врвниот пијанист и композитор, Љубомир Мелник, кој прв пат доаѓа во Скопје, на специјална локација, во зградата на...

Рецитал на пијано-дуото Аврамовска – Мариновски во Софија

Во концертната сала на музејот „Борис Христов“, во Софија, се одржа „Солистички рецитал на пијано-дуото Аврамовска - Мариновски“. На програмата на концертот беа дела...

Звуците од пијаното ѝ донесоа многубројни награди и признанија на Софија...

Младата пијанистка Софија Михајловска, ученичка во седмо одделение во ОУ „Даме Груев“ Битола, уште како мала се заљубила во пијаното. Кога имала само неколку...

„Охридско лето“ приреди концерт за четирирачно пијано

Различни композитори и различни музички стилови на едно пијано донесоа рускиот пијанист Илја Максимов и неговата партнерка Јулија Коќубан од Полска на фестивалот „Охридско...

Промоција на новото концертно пијано вечерва во Кичево

Во големата сала од Центарот за култура во Кичево, вечерва со почеток во 20 часот, ќе настапи Трио Концерт, со што ќе биде промовирано...

Гостува ирскиот титан на пијаното

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот. Солист е фантастичниот ирски...

Пијанистката Иванова со настап на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

Оваа недела, со почеток во 18.30 часот, на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија пијанистката Дуња Иванова ќе одржи концерт со делата на Стив...

Пијанистката Егорова ја разбранува публиката на „Охридско лето“

Извонредната руска пијанистка Виолета Егорова синоќа приреди неповторливо доживување на „Охридско лето“ одржувајќи концерт во рамките на музичката програма на фестивалот. Егорова фасицинира со концертниот...