10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 19:02

Ознака: пијанист

Не се враќа без награда од натпревар!

Освен во Македонија, Гоце се натпреварувал и во Бугарија, Србија, Словенија, Италија... Неодамна на музички натпревар по пијано во Софија освоил прво место, кое...

Зимското „Охридско лето“ продолжува со концерт на Арчиули

Вечерва, во 19 часот, во рамките на зимскиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден...

Регионална премиера на „Македонисимо“ на Трпчески во Белград

Македонскиот пијанист Симон Трпчески на 23 декември ќе го претстави својот проект „Македонисимо“, заснован на традиционална етномузика, во Белград. Ова ќе биде прво претставување...

Гостува врвниот руски пијанист Денис Кожухин

Во Скопје рускиот пијанист ќе изведе дела од Менделсон (избор од „Песни без зборови“), Григ (избор од „Лирски пиеси“) и од Прокофјев (Соната бр....

Рецитал на рускиот пијанист Денис Кожухин во Филхармонијата

Познатиот руски пијанист Денис Кожухин вечер од 20 часот ќе одржи рецитал во Камерната сала на Македонската филхармонија и ќе изведе дела од Менделсон...

Сто години Бернштајн

Годинава се одбележува стогодишнината од раѓањето на Леонард Бернштајн (1918-1990), американски пијанист, диригент, композитор и педагог, еден од првите музичари од САД закитени со...

Францускиот пијанист Лука Дебарг на отворањето на новата сезона на Филхармонијата

Македонската филхармонија ја почнува новата концертна сезона, вечерва во 20 часот, со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од...

Прв пијано-рецитал на Арсениј Ангелески

Младиот и талентиран пијанист Арсениј Ангелески, неодамна во Центарот за култура „Марко Цепенков“, во Прилеп го одржа својот прв пијано-рецитал на кој се претстави...

Колоденко: Беше вистинско уживање да се свири на „Охридско лето“

Младиот руски пијанист во црквата „Света Софија“ настапи сам, а одржа и сонатна вечер со виолинистката Алена Баева Рускиот пијанист Вадим Колоденко, кој има репутација...

Прв пијано-рецитал на Михаил Јагуриноски

Младиот прилепски пијанист Михаил Јагуриноски, кој својот талент го надградува во класата на проф. Денис Најдоски, денеска, во 19 часот, во ликовниот салон на...