15.8 C
Skopje
21.9.2021 - 1:31

Ознака: пијанист

Цедето „Facing the sun“ ја обележува целата моја кариера

Изборот на композициите и начинот на кој ги исполнувам барем за момент духовно ќе ги одведат луѓето на некое поубаво место, таму каде што...

Би сакал еден ден да создадам своја музика

Како пијанист најмногу се пронаоѓам во џезот, бидејќи е истовремено сложен и разновиден правец што ни дава слобода при начинот на изведба и спој...

Хамбург има магија на која не е имун ниеден музичар

Арда Мустафаоглу, пијанист Арда Мустафаоглу (18) од оваа есен е студент на прва година на Факултетот за музичка уметност во Хамбург, Германија, во класата на...

Мрачната (јавна) тајна

Пијанистот Свјатослав Рихтер (1915-1997) со право важи за еден од најголемите пијанисти на 20 век. Со исклучителната длабочина на изведбата, со неверојатно топлата боја...

Гостува јапонско-хрватскиот пијанист Томохиро Адачи

Иако е млад уметник, зад него стои богата интернационална кариера во Европа, Австралија, но и во Источна Азија. Добитник е на многу награди на интернационалниот...

Младиот пијанист Величков вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско...

Репертоарот на класична музика во рамки на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе го збогати младиот и талентиран пијанист Димчо Величков од...

Математиката и музиката – предизвици со кои се стигнува до врвот

Таленти: Иван Стојанов (13) од Кавадарци, пијанист Иван ниже награди по математика на државно ниво, вклучувајќи го тука и првото место на натпреварот „Кенгур“, а...

Ристе Спанџов бурно поздравен на првиот концерт во родното Кавадарци

За својот прв самостоен концерт Ристе избра програма со композиции од Бах, Бетовен, Шопен, Брамс и од македонскиот композитор Томислав Зографски Талентираниот млад пијанист Ристе Спанџов...

Пијанистот Дино Имери брилираше во Софија

Нашиот пијанист Дино Имери брилираше во Софија, каде што по покана и во организација на Софиската филхармонија одржа солистички рецитал во рамките на циклусот...

Концерт на Филхармонијата со врвниот пијанист Андреј Гугнин

„Пет става во дур“ е насловот на претстојниот концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи в четврток, на 28 февруари, во 20 часот....