1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:45

Ознака: писмо

Македонија нема тешкотија со Бугарија, Македонија има тешкотија со македонската елита...

Првиот македонски весник „Нова Македонија“ повторно беше тема на дискусија во Бугарија. Овој пат станува збор за гостувањето на бугарскиот историчар Светлозар Елдаров, во...

Хаос со автобусите за Водно

Јас сум чест посетител на планината Водно. Некогаш се качувам пеш до врвот, но почесто користам градски автобус. Сакам искрено да кажам дека беше...

Писмо до Андреј Ковачев, европратеник од Бугарија

Почитуван господине Андреј Ковачев, ги прочитав вашите искажувања со кои му честитавте за, не знам што, на господинот Стево Пендаровски, претседател на Република Северна...

Дипломатијата со „љубовни писма“ би можела да вроди со плод

Последното „љубовно писмо“ кое американскиот претседател Доналд Трамп му го испрати на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун би можело да послужи за одржувањето на личната...

Ким Јонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил писмото како „одлично“ и...

Трамп: Добив многу топло писмо од Ким

Американскиот претседател, Доналд Трамп, наведе дека вчера примил многу топло писмо од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. Тој писмото го нарекол прекрасно, пренесе „Ројтерс“. Трамп додаде дека...

Из­град­ба­та на ФЕНИ бе­ше го­лем ап­сурд!

(По­вод: Два­та на­пи­си на по­ра­неш­ни­от ге­не­ра­лен ди­ре­ктор на ФЕНИ, г-дин Цве­тко Сто­ја­нов) Со вни­ма­ние ги про­чи­тав два­та на­пи­си на по­чи­ту­ва­ни­от по­ра­не­шен ге­не­ра­лен ди­ре­ктор на ФЕНИ,...

Зошто терање инает

Посетата на папата Франциск ме заинтригира да го напишам ова писмо. Станува збор за следното: посетата на првиот човек на Католичката црква беше како...

Наместо да креира илузија, Владата навистина да му се посвети на...

Ја поздравуваме одлуката на УНЕСКО да го стави Охрид на листата на светски наследства во опасност - за жал, сметаме дека тоа е единствениот...

Уметноста не е веќе архаичен романтичен мит

Веќе еден и пол милениум над нас кружи планетарното прашање за статусот на уметничкото дело во виртуелната епоха. Дали уметничкото дело во дигиталната епоха...