17.7 C
Skopje
16.7.2019 - 0:35

Ознака: писмо

Дали папата го потера малото стадо, преку идентитетската кланица, до „царството“

Зад нас е првата посета на папата. Впечатоците се поделени и контрадикторни. Упати мноштво пораки, верски но и многу повеќе геополитички. Ќе се задржам...

ФЕНИ и неговата поранешна судбина

Интересно е кажувањето на господинот Стојан Андов за „понудата од ГЕНЕКС“ и можноста од пуштањето на комбинатот со заедничко вложување од компанијата „Фалконбриџ“ и...

Да се зачува скопското зеленило

(Повод: Скопје - европска зелена престолнина во 2021 година) Ме израдува веста дека Скопје е кандидирано за европска зелена престолнина во 2021 година, но истовремено...

Образованието бара практични прирачници

(повод: Статијата на Антонија Поповска „Со мини-кампања не се решава слабата заинтересираност за стручните училишта“, објавена на 2.5.2019 година) Вашата новинарка, г-ѓа Поповска, во својата...

За какви корени зборува папата Франциск во нашата Северна Македонија?

Папата со својот престој беше и во Католичката црква, каде што, обраќајќи им се на младите, им забележа дека еден од најголемите проблеми на...

Мислења по завршените избори

Господа социјалдемократи, драги другари, со вознемиреност и загриженост ги следам оцените и анализите од првиот круг и вториот круг за претседателските избори. Силно ме...

Почитувана светост, блажен папа Франциск

Ви благодарам што дојдовте во мојата татковина, Република Македонија. Ватикан и католичкиот свет, на чие сте чело, отсекогаш претставувале еден од столбовите на човештвото, биле...

Документарецот „Небесна тема“ – љубовно писмо до Влада Дивљан

Документарниот филм „Небесна тема“ за вистинската легенда на белградската и бившојугословенска музичка сцена Влада Дивљан премиерно ќе биде прикажан на неговиот роденден, 10 мај,...

Едно писмо од Македонија до папата, кое остана неодговорено

Пред неполни сто и триесет години едно писмо испратено од Македонија до папата можеше да го промени текот на историјата. Скопскиот митрополит Теодосиј Гологанов...

ЈСП и неговите сериозни пропусти

Пензионер сум, имам 75 години. Пред околу еден месец негде ја зафрлив (можеби и ја изгубив) возната карта за автобусите на ЈСП. Ништо необично...