Ознака: писмо

Пендаровски му пиша на Вартоломеј: Го очекувам решавањето на автокефалноста на...

Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, по повод признавањето на каноничноста на нашата...

Вторачињата од ОУ „Ј.Х.Песталоци“ со писмо ѝ го честитаа роденденот на...

Учениците од 2-4 одделение од ОУ „Ј.Х.Песталоци“ од Скопје со писмо ѝ го честитаа денешниот 86-ти роденден на омилената писателка Оливера Николова. Токму денеска...

Писмо до Македонците

Македонското прашање поприми нови нереални, јавни и скриени димензии, со комбинирани апетити и лаги од страна на сите соседни држави, кои траат до денес,...

Макрон: Оваа голема криза ќе има последици по нашите животи

Во писмената порака испратена до двата дома на францускиот Парламент, која истовремено беше прочитана од Жерар Ларше, претседател на Сенатот, пред сенаторите и од...

Фестоски диск – мистериозно писмо

Занимливости Во 1908 година италијанскиот археолог П. Луиџи, во текот на археолошките истражувања на минојската палата во Фестос, на островот Крит, пронајде диск од печена...

Азески: Господине Петков, сите ние живееме под исто небо, но немаме...

Отворено обраќање од Бранко Азески, претседател на Стопанската комора, до бугарскиот премиер Кирил Петков Господине Кирил Петков, министер претседател на Министерскиот совет на Република Бугарија,...

Отворено писмо на Заев, Вучиќ и Рама: Ги покануваме соседите да...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерите на Македонија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама, испратија отворено писмо за Западен Балкан, кое го...

Портрет на царицата Екатерина Велика и писмо со апел за вакцинација...

За време на Катерина Велика, вакцинацијата вклучувала изложување на луѓето на самиот вирус. Лекарите правеле засек во раката на здрава личност и вметнувале парче...

Дваесетте најбогати земји добија писмо за идните здравствени катастрофи

Дваесетте најбогати земји во светот мора да ги надминат разликите за итно да воспостават нови глобални механизми за справување со идни здравствени катастрофи, им...

Саакашвили се огласи со писмо од затворот – вели дека е...

Михаил Саакашвили планираше да изврши државен удар во републиката, изјави претседателот на владејачката партија „Грузиски сон“, Иракли Кобахидзе. „Тој дојде во Грузија за да ја...