Ознака: писмо

Излекувајте ја планетата, која моли за помош!

Кревок сум во душата и срцето растејќи под стаклено ѕвоно, кај што пркосат бактерии и вируси, не оние од компјутерите, туку од реалниот свет....

Писмо до Европа

„Од никого не барам ништо, од никого не очекувам ништо, јас сум слободен човек“, Никос Казанѕакис Драга Европо, ти го пишувам ова писмо за кое...

Бојан Јовановски: Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-на функционери и бизнисмени поради злоупотреба на службената положба, лажен исказ...

Да не му ја удриме на јазикот преку уста!

(Повод: „Кога јазикот ќе ни удри една преку уста?“ на Весна Дамчевска „Нова Македонија“, 27 мај 2020) Во текстот со горенаведениот наслов, авторката изразува загриженост...

Писмо од Крсте Мисирков до Денко Малески

Зоран Георгиев (задоцнет поштар) „Таткоми, дедоми, предедоми, ако се викале по недоразберија бугари, то ушче не значит оти и јас требит да сум као ниф...

Исмејуваното момче со име Корона доби пријател во Том Хенкс

Осумгодишниот Корона де Врис од Голд Коуст во Квинсленд, Австралија, им пишал на холивудската ѕвезда Том Хенкс и на неговата сопруга Рита Вилсон откако...

Западен Балкан бара изземање од извозните рестрикции за одредени медицински продукти

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Европската комисија...

Западен Балкан бара помош од ЕУ: „Овозможете да се приклучиме кон...

Со писмо адресирано до претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лејен, и претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, претседателите на парламентите од Западен...

На врховниот лидер има кој да му пишува

Претседателот на САД, Доналд Трамп, испрати писмо до лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, со кое се одржуваат добрите односи меѓу двете земји и...

Само (не)вистина?

Пред два-три дена, на 28 февруари 2020 година, ТВ Канал 5, ја емитираше својата петочна емисија, „Само вистина“, во познатиот термин, со познатиот водител...