28.9 C
Skopje
22.7.2019 - 12:38

Ознака: писател

Создавањето на сeкоја нова песна е креативно раѓање

Нови книги: „Капки со шапки“ на писателот за деца Стојан Тарапуза За жал, сѐ помалку зборуваме за книгите и факт е дека децата сѐ помалку...

Летото ни доаѓа со чекор на најлесна срна

Во овој број на „Колибри“ објавуваме неколку песни посветени на летото, сонцето и на убавото безгрижно детство од познатиот македонски писател за деца Перо...

Јас сум режисер на својот животен филм

Коста Петров, писател и пиар-менаџер Ако работиш макотрпно на својот успех, ќе сфатиш дека сѐ што ти се случило е заслужено, вели Коста Петров Коста Петров...

Нашата Румена Бужаровска во друштво на легендата Мишел Уелбек

Исклучително баран, но не и секогаш расположен за гостувања, славниот Уелбек ја прифати поканата да биде гостин на фестивалот „Крокодил“ во Белград. За нас...

Одбележан роденденот на писателот Горан Стефановски

Уникатен настан, каков што беше и самиот Горан Стефановски, ретко убава и суштинска средба што ќе се ќе памети, како и сето она што...

За зелениот зајак од Зелениково и за зелките од Зелено пазарче

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Деца од ОУ „Коле Неделковски“ другаруваа со писателот Трајче Кацаров

Љубопитните деца го бомбардираа Кацаров со своите интересни прашања, на кои тој даваше исто така инспиративни одговори. Така, дознавме дека „Не паркирај гаража“ тој...

„Се сеќаваш ли на Доли Бел“ се игра во театар

Абдулах Сидран, писателот и сценарист на истоимениот култен филм ги отстапи правата за негово претворање во театарска претстава, која премиерно е одиграна во „Камерниот...

Во Скопје гостува чешкиот писател Марек Шинделка

Синоќа во Галеријата на Младинскиот културен центар се одржа промоција на романот „Замор на материјалот“ од чешкиот писател Марек Шинделка, кој лично присуствуваше на...

Почина писателот Ристо Ѓ. Јачев

По тешко боледување денеска почина Ристо Ѓ. Јачев – поет, раскажувач, романсиер, драмски автор, преведувач. Роден е на 15 мај 1942 година во Долно Родево, Воденско. Член...