Ознака: писателка

Почина писателката Тања Урошевиќ

По тешко боледување, денес почина македонската прозаистка и книжевна преведувачка Тања Урошевиќ. Авторка е на романите „Аквамарин“ (2004), „Превид“ (2008) и „Ура, Арал!“ (2019), збирката...

Писателката Лидија Димковска меѓу номинираните за наградите „WoW“

Се бараат хероини на секојдневието, жени борци за еднаквост и женски права, за заедничкото и заедницата. Наградите ќе бидат презентирани еднаш годишно, секој март,...

Да – не – да

По сите напади од разни новинари, министерката г-ѓа Рахела Мизрахи го доби последниот удар од привремениот премиер на привремената влада на Република (северна) Македонија,...

Книжевноста е пожива од животот

Сѐ што правам на ова литературно поле е заради младите, на кои ние возрасните им ја оставаме иднината на светот, вели Тинтоска „Каде што реката...

Поздрава е природната тага, отколку пластичната насмевка

Николина Андова Шопова, писателка Живееме во време што е немилосрдно, сурово, време во кое конструираните претстави на среќата врескаат од сите страни, додека болката е...

Објавен „Сапунот на Леополд Блум“

„Сапунот на Леополд Блум“ од романската писателка Нора Југа, кој издавачот „Македоника литера“ го најави како комплексен роман во кој се мешаат жанрови, како...

Пишувањето за деца е голем предизвик и уште поголема одговорност

Првите сознанија за светот на книгите се најважни и препорачувам секоја издавачка куќа да ѝ посветува посебно внимание на детската литература, која заслужува да...

По Трамп, слугинките станаа симбол на движењето што му се противи

Канадската писателка Маргарет Атвуд најави дека ќе објави продолжение на романот „Приказната на слугинката“ и читателите ќе ги одведе подлабоко во својата визија на...

Сеќавање на детето што плачеше

Посветено на горостасот Горан Стефановски Едно пролетно топло претпладне во 1955 година во мојот Прилеп, случајно се најдов на аголот меѓу улиците Борка Талески и...

Промоција на книгата „Липите кај Сарај-куќа“

Денеска, во 12 часот, во Друштвото на писателите на Македонија, ќе се одржи промоција на најновата книга „Липите кај Сарај-куќа“ на писателката Лидија Дочовска-Павловска,...