10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:53

Ознака: Писателите

Друштвото на писателите на Македонија одбележува 74 години

Годишните награди на Друштвото на писателите на Македонија беа врачени на манифестација по повод празнување на денот на ДПМ (13 февруари), кога се навршуваат...

Пандемијата допрва ќе ги инспирира писателите

Додека светот е под рестрикции и функционира на дистанца, на писателите им се создава амбиент за пишување и за творење Пандемијата ги одложи промоциите на...

Харуки Мураками го урна митот за писателите и нивните пороци

Јапонскиот писател ги наоѓа својата инспирација, мотивација и задоволство во физичката активност. Трчањето му стана хоби и навика и најважно, извор на неизмерна креативност Оноре...

Повеќе од кога било се потпираме на уметниците и писателите

Комесарката Марија Габриел за Наградата за литература на ЕУ Европската Унија и оваа година на 19 мај, овој пат во виртуелниот простор, ги прогласи добитниците...

Научна студија Писателите ги „слушаат“ своите ликови како зборуваат

Некои писатели отсекогаш тврделе дека можат да ги слушнат нивните ликови како зборуваат. Енид Блајтон открива дека може „да следи и да чуе сè“,...