-1.2 C
Skopje
24.2.2020 - 6:57

Ознака: ПИОМ

Со измама земал пари од пензионери

Гевгелиската полиција на 15 јануари уапсила 51-годишен жител на овој град кој извршил кривични дела измама, лажно претставувајќи се како теренски работник во ПИОМ...

Пари има, нема виновник за дупката во вториот пензиски столб

Ќе се открие ли виновникот или целата афера ќе се забошоти? Кој учествувал во скандалот и зошто толку време се криела кражбата од идните...

Почна првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва

Првата уплата од државата кон двете приватни пензиски друштва за оштетените осигуреници на кои со години не им биле плаќани придонеси во вториот пензиски...

МТСП: Во ПИОМ има дупка од околу 15 милијарди денари

Неодговорното однесување на претходното раководство, погрешните политики и ад хок покачувања на пензии, надвор од законската рамка за 10 години направи дупка од околу...

Без буџетските пари ПИОМ би бил пред колапс

Со ребаланс на буџетот, Владата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување му додели дополнителни 660 милиони денари, a со тоа продолжува трендот на...