Ознака: пилот

Истрагата покажа дека пилотот е виновен за несреќата во која загина...

Официјалната истрага за падот на хеликоптерот во која беа Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица, е завршена и утврдено е дека виновникот...

Пилотот кој прв го проби звучниот ѕид замина на вечен лет

Американскиот пилот Чак Јегер, првиот човек што го пробил звучниот ѕид, почина на 97-годишна возраст, потврди неговата сопруга. - Со голема тага морам да ве...

Дадениот збор на САД малку му значи на авганистанскиот пилот препуштен...

Мохамед Најем Асади и неговата сопруга не спијат со денови, но се обидуваат да останат смирени поради нивната 4-годишна ќерка додека се кријат од...

Пилотот на Емилијано Сала немал лиценца да превезува патници

Дејвид Иботсон, пилотот на авионот со кој се превезуваше Емилијано Сала и кој падна во Ламанш, немал лиценца да превезува патници, се вели во...

Спасен пилот откако авионот му се срушил на далновод [Видео]

Француските екипи за итни случаи спасија пилот на белгиски Ф-16, кој утрово откако се катапултирал, паднал на далновод. Воениот авион се сруши во Бретања,...

Има ли пилот во авионот на НАТО?

По завршувањето на Втората светска војна, САД пилотираа со трансатлантската безбедност. Но под водство на Трамп, Америка ги губи лидерските капацитети. Сега не е...

Пакистан е подготвен да го ослободи индискиот пилот

Пакистан е подготвен да го ослободи индискиот воен полот, кој беше заробен пред некој ден, за да придонесе кон смирување на тензиите со Индија,...

Пијан пилот се подготвувал да лета кон Италија

Несекојдневен настан е регистриран синоќа на Меѓународниот аеродром во Тирана. Полетувањето на авион кон аеродромот „Малпенса“ во Милано е одложен за дури пет часа поради...

Се урна грчки воен авион, загина пилотот

Пилотот го загуби животот, додека пак копилотот успеа да го преживее падот на авионот за обука на грчкото воено воздухопловство за време на специјална...

ЕУ бара построга контрола на менталното здравје на пилотите

Европската комисија усвои нови правила за менталното здравје на пилотите, три години откако Андреас Лубиц, германски пилот, урна авион на Џерман Вингс и за...