Ознака: пилоти

НАТО ќе обучува пилоти во Македонија?

Недостигот од нови кадри во военото воздухопловство е причината поради која државите од регионот, тука вклучувајќи ја и Македонија под закрила на НАТО, неодамна...

Бугарска туристичка љубовна парада

Артан Груби се закани. А кога тој се заканува, нема заебанции. Ќе ја бомбардира Венеција. Градот на вода наскоро ќе ја доживее судбината на...

Заев: Ветив пилот-проекти, а не пилоти во Арачиново

Сите знаат дека не може да биде точно, односно не можат да бидат вработени 300 пилоти од селото Арачиново, изјави премиерот Зоран Заев на...

Неуспешните преговори ги принудија пилотите на „Рајанер“ да штрајкуваат

Пилотите кои се директно вработени во компанијата „Рајанер“ во Ирска ќе штрајкуваат 48 часа следната недела, соопшти во средата ирскиот пилотски синдикат „Форса/ИАЛПА“, откако...

Русија ги слави хероите од „чудото над Раменск“

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двата пилота кои остварија успешно принудно слетување на патнички авион во кој имало 233 лица, утрово во...

Поради руското оружје, САД нема да обучуваат турски воени пилоти

Со одлука на воените власти во САД, запрена е обуката на турските воени пилоти за авиони Ф-35 и тие ќе треба да ги напуштат САД...

Летањето со змеј е спорт во стагнација

Змејарството, за разлика од параглајдерството, е посложено, обуката е покомплексна и затоа со него се занимаваат релативно мал број пилоти Змејарството, или делтапланеризам, спаѓа во...

Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само...

Пронајдени телата на двајца пилоти по судирот на Су-34

Руското Министерство за одбрана соопшти дека по вчерашнито судир на двата авиона од типот Су-34 над Јапонско Море, пронајдени се телата на двајца пилоти,...

Објавен конкурс за обука на воени пилоти

Министерството за одбрана и Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска објавија конкурс за запишување на осум слушатели на стручно оспособување и усовршување за воени пилоти. Од...