Ознака: пиво

Бизнис – инфо

Германија би можела да инвестира милијарди во „Луфтханза“ Германската влада преговара со „Луфтханза“ за да ѝ обезбеди милијарди евра државна помош со кои би можела...

Сопствениците на „Корона“ со загуба од 170 милиони долари поради вирусот

Компанијата во чија сопственост е пивото „Корона“ остварила најниска заработка во изминатите 10 години во последниот квартал. Поради ширењето на коронавирусот во Кина во...

Ел Чапо доби пиво со неговото име и лик

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата слава така што покрај...

За Божиќ кралицата пие коктели, а принцот Филип сака пиво

Секој член на кралското семејство има свој омилен пијалак што го пие за време на празниците, но сите сакаат алкохол. Принцот Чарлс (71) претпочита вишновка,...

„Карлсберг“ дизајнира шише за пиво изработено од хартија

Основната цел за надградбата на овој бизнис на индустриско ниво е одговорното шумарство. За секои три исечени дрва, две или три ќе бидат засадени...

Британското пиво го исчекува брегзит

Британското пиво се наоѓа во состојба на неизвесност поради брегзит. Баровите и пиварниците го очекуваат брегзит и последиците што ќе ги донесе напуштањето на...

Сѐ е подготвено за 17-от фестивал на пивото во Прилеп

Годинашен организатор на „Пиво-фест“, кој се одржува под мотото „За добра мисла“, е агенцијата „Баги комуникации“, од каде што најавуваат убава музичка манифестација за...

Белгиски монаси возобновија традиција за производство на пиво стара 220 години

По пауза од 220 години, монасите на Гримбергенската опатија, кои се произведувачи на познато средновековно пиво, чиј бренд стана светски популарен во 50-тите години...

Панцирот, бришачите, пивото се женски изуми

Низ историјата голем број жени на непроценлив начин го дадоа својот придонес кон светот и покрај тоа што биле соочени со полова дискриминација. На...

Климатските промени ќе го поскапат пивото

Зачестените топлински бранови и сушите предизвикани од климатските промени ќе го намалат родот на јачменот, а со тоа и производството на пиво, соопштија научниците. Јачменот...