Ознака: пештера

Најголемата пештера на светот го редуцира бројот на посетители

Во пештерата Сон Донг во Виетнам која важи за најголема на светот и денес е туристичка атракција, масовниот туризам е спречен така што е...

„Ледената катедрала“ во швајцарските Алпи е подготвена за посетителите

Ледената пештера која се формира природно на глечер на голема надморска височина во швајцарските Алпи, стана достапна за посетителите кои доаѓаат да се воодушевуваат...

Ловците на вируси пребаруваат пештери за да ја предвидат следната пандемија

Пред влез во пештерата малиот тим на научници ги навлекуваат заштитните одела, маските и ракавиците за потполно да го прекријат телото, бидејќи контактот со...

Пештерата на Тито останува туристички бренд

Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина ја прифати програмата за распределба на средствата наменети за развој на туризмот, со која се одобруваат 50.000 конвертибилни...

Кој го спаси спасителот?

Британецот Џош Братчли кој беше дел од спасувачкиот тим што успеа да го спаси фудбалскиот тим кој беше заробен во пештера во Тајланд, минатата...

Приказната за спасувањето на децата од пештерата на Тајланд била лажна

Кон средината на минатата година целиот свет стравуваше дали младите фудбалери од Тајланд и нивниот тренер ќе успеат да се извлечат од делумно поплавената...

Цртеж на животно стар 40.000 години откриен во пештера на Борнео

Австралиски и индонезиски научници неодамна на ѕид на една пештера на индонезискиот остров Борнео го откриле најстариот цртеж на животно, црвено-портокалова силуета налик на...

Се продава најлуксузната пештера во светот (видео)

„Бекам крик кејв лоџ“, позната како една од најлуксузните пештери во светот е ставена на продажба. Пештера најнапред служела како засолниште во случај на...

Се гради музеј до пештерата каде беа заробени децата и нивниот...

Почна изградбата на музеј, со кој ќе се одаде почест на драматичното спасување на 12 деца и нивниот тренер и еден спасувач, кој загина...

Момчињата спасени од пештера во Тајланд се повлекуваат во будистички храм

Повеќето момчиња, спасени од пештера во Тајланд, заминуваат на неколкудневно повлекување во будистички храм пред да се вратат на секојдневниот живот, соопштија денеска тајландските...