7.1 C
Skopje
24.10.2019 - 5:23

Ознака: пешаци

Пешаци страдаат поради непочитување на сообраќајните правила

Статистиките на Министерството за внатрешни работи за оваа година, до крајот на август, покажуваат дека во земјава шест пешаци го загубиле животот во сообраќајни...

Улицата Васил Ѓоргов опасна за пешаците, сега и за учениците

Брзото возење по оваа сообраќајница сега особено ги загрижува родителите, чии деца ќе мора да поминуваат преку Васил Ѓорѓов за да стигнат до новото...

Долго се чека на црвено, а мора да се трча на...

Во Скопје, на екстремно високи температури, на некои булевари зелено се чека и по три минути. Пешаците се жалат на несоодветниот распоред на минутажата...

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко...

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, вчера во попладневните часови се случил посериозен сообраќаен инцидент, во кој тетовец со автомобил влетал во...

Сливници без решетки закана за возилата и минувачите во Кичево

Подолг период дел од сливниците на магистралниот Пат низ Кичево зјаат без решетки, кои се украдени од непознати лица и кои претставуваат постојана опасност...

Пешаците во опасност од невидливите зебри

На голем дел од скопските улици пешачките премини се избледени до непрепознатливост, како оние на фреквентните улици така и оние пред градинките и училиштата. Ваквата...

Пешаците по коловози, автомобилите на тротоари

И покрај казните и акциите на пајакот, тротоарите се преполни со автомобили. Во периодот од 1 јануари до 31 март годинава, Одделението за безбедност...

Удрени две деца во Тетово, возачот избегал

Две 10-годишни деца се повредени откако вчера околу 13.00 часот биле удрени од патничко возило „Киа“ со тетовски регистарски таблици што го управувал Ј....

Прегазени двајца пешаци во Струга

Двајца пешаци се поврeдени во Струга при удар од патничко моторно возило „опел вектра“ со струшки регистарски ознаки, соопшти денеска СВР Охрид. Според информацијата, на...

Повредени двајца пешаци во Тетово

Во Тетово вчера околу 19.20 часот биле повредени двајца пешаци, откако во нив удрил автомобил. Од МВР информираат дека во Тетово на булеварот „Благоја Тоска“...