Ознака: Петрунија

Претставена програмата за четвртото издание на филмскиот фестивал „Киненова“

Филмскиот фестивал „Киненова“ денеска пред новинарите ја претстави програмата за своето четврто издание кое ќе почне на 4, а ќе трае до 13 октомври. Во...

Нова награда за ,,Петрунија” на фестивал во Германија

На штотуку завршениот филмски фестивал во Минхен,„Фајв лејкс филм фестивал“, главната награда која ја доделува фестивалот наградата за режија ја додели на македонската режисерка...

Награда за „Петрунија…“ во Казахстан

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар-Митевска на штотуку завршениот 15. Филмски фестивал Евроазија во Казахстан ја освои наградата за најдобро...

„Петрунија“ на седум фестивали, од Словенија до Израел

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот. Откако беше проследен со одлични критики и оцени...

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска денеска од 16 часот премиерно ќе биде прикажан на Берлинскиот филмски фестивал во...