Ознака: Петре Шилегов

Заев: Не можам да поверувам дека човечки органи и отпад се...

Многу вознемируваат информациите и фотографиите за несоодветното третирање на медицинскиот отпад. Како граѓанин на оваа држава, како родител и како одговорен политичар не можам...

Вонреден инспекциски надзор за медицинскиот отпад во Еко Клуб во Битола

Министерството за животна средина и просторно планирање, дознавајќи од медиумите за одржаната прес-конференција на Инспекторатот на Градот Скопје каде беа изнесени нивни сознанија од...

Несоодветно третиран медицински отпад завршувал во „Дрисла“

Градоначалникот Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска, обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот на другите...

Загубивме голем другар, спортска легенда и идол на многу генерации

Градоначалникот Петре Шилегов денеска присуствуваше и се обрати на комеморативната седница за Благоја Георгиевски-Буштур, во организација на Кошаркарската федерација, Националниот олимписки комитет и Градот...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов изнајмил опрема за чистење снег од 1 милион евра

Петре Шилегов во име на град Скопје склучил договор за изнајмување на опрема за чистење на снег за 2020 и 2021 година во висина...

Шилегов: Нема да дозволиме на кејот повторно да никне дива населба 

Екипите на Град Скопје во соработка со општествено одговорни компании веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под скопското Кале, која...

Шилегов: Со системот за елиминација на огнови на отворено, направивме 524...

Во однос на борбата против загадувањето на воздухот многу е важно што на трите главни фронта – индустриската прашина, сообраќајот и затоплувањето на домовите,...

Шилегов: Презедовме 28 мерки кои видливо го намалуваат загадувањето

„На многу пат сме од пред две години. Успеавме полека, полека, чекор по чекор, Скопје да го претвориме во успешна приказна. Најдоброто допрва следува....

Поставена мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот

Градот Скопје постави мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот. Градоначалникот Петре Шилегов објави фотографии...

Шилегов: Приведени се лица кои се обиделе да го демолираат зелениот...

Приведени се лица кои се обиделе да го демолираат зелениот кров на ГТЦ. Ова го соопшти на Фејсбук градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој...