Ознака: петиција

Покрената петиција против екстрадиција на Асанж во САД

Репортери без граници покренаа петиција против екстрадиција на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж на САД. Иницијативата следи само неколку дена пред сослушувањето пред судот...

Граѓаните со петиција бараат спас за Преспанското Езеро

Граѓаните бараат спас за Преспанското Езеро преку онлајн-петиција, која до објавувањето на веста имаше повеќе од 1.200 потписници. Повод за петицијата со назив „Да го...

Граѓаните со петиција бараат спас од тутунскиот чад во кафеаните

Во март 2018 година, Владата донесе измени на Законот за заштита од пушењето со кои се дозволи пушење и во целосно затворените тераси, бавчи...

ДОМ со Петиција за зачувување на зеленилото на улицата „Даме Груев“...

Зелената партија ДОМ иницираше Петиција за зачувување на зеленилото на улицата „Даме Груев“ во центарот на Скопје под мотото: Сакаме „Даме Груев“ да биде...

Петиција за Зеленски да ги објави записниците од разговорите со Путин

Петиција со која се бара украинскиот претседател, Володимир Зеленски, да ги објави записниците од неговите телефонски разговори со рускиот колега, Владимир Путин, беше објавена...

Петиција за забрана на мали хидроцентрали

Невладината организација „Грин хоум“ поднесе петиција до Собранието на Црна Гора за прогласување мораториум за изградба на мали хидроцентрали, а сите договори за концесија...

Јужнокорејците бараат импичмент на Мун Јае-ин

Петицијата со која се бара импичмент на јужнокорејскиот претседател Мун Јае-ин собра повеќе од 217.000 потписи и со тоа го надмина минимумот потребен за...

Триста илјади луѓе потпишале петицијата да се преснима осмата сезона на...

Фановите на „Игра на тронови“ изготвија петиција за преснимување на осмата сезона на играната серија. Петицијата доби над 300 илјади потписи и бројката постојано се...

Граѓаните да потпишат петиција „Нулта толеранција“ за загадувањето

Петицијата насловена „Нулта толеранција“ за загадувањето на воздухот и загрозувањето на животот да ја потпишат сите граѓани, побараа вчера неколку невладини организации. Здружението за социјални...

Еколозите преку петиција бараат итни мерки против загадувањето

Еколозите бараат од Градот Скопје и Министерството за животна средина и просторно планирање да почнат со итна примена на краткорочни и среднорочни мерки насочени...