11.8 C
Skopje
19.2.2020 - 16:04

Ознака: Петер Сијарто

Треба да добиете фер шанса во евроинтеграциите

Петер Сијарто, министер за надворешни работи и трговија на Унгарија Не е важно што мислиме ние, туку што мислат Македонците. Секако, ние ги цениме овие...

Османи: Унгарија останува наш силен сојузник внатре во Европската Унија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денес оствари средба со Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто,...

Османи: Унгарија има директен интерес од европските перспективи на регионот

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на работната посета на Република Унгарија се сретна со Министерот за надворешни работи на Унгарија,...

Сијарто ја обвини западна Европа за лицемерие и ја брани употребата...

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто ги обвини големите западноевропски земји за лицемерие и хистерија, поради критикување на средноевропските држави и нивните деловни...

Сијарто се правда за азилот на Груевски

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто за париски „Ле Монд“ се правда за азилот кој му беше доделен на Никола Груевски, јави дописникот на...

Сијарто: Груевски сите граници ги премина легално

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, во интервју за Дојче Веле изјави дека ниту неговата земја, ниту поранешниот македонски премиер Никола Груевски не прекршиле...

Димитров до Сијарто: Ситуацијата е парадоксална

Парадоксална е ситуацијата да се бара политички азил во земја-членка на ЕУ од личност во чие време на владеење земјата-кандидат за членство во ЕУ...

Сијарто: Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко...

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски,...