Ознака: песни

Над 300 милиони долари за авторските права на Боб Дилан

Музичката корпорација „Јуниверзал мјузик“ купи комплетен каталог со песните од Боб Дилан. Компанијата, наводно, платила деветцифрена сума за авторските права за една од највредните...

Песни, раскази и цртежи за детското секојдневие создадени во карантин

Голем одѕив на креативниот повик на „Колибри“ до учениците Драги деца, Многу нѐ израдуваа вашите творби: песни, цртежи, состави, па и ракотворби од пластелин што секојдневно...

„Спотифај“ ги прогласи најпопуларните песни и уметници на деценијата

Дигиталниот музички сервис „Спотифај“ ги прогласи најдобрите песни и уметници во изминатава деценија, засновани врз навиките на слушање повеќе од 248 милиони глобални корисници. Канадскиот...

Прва аптека во светот што против болки издава – песни!

Во малиот британски град Шопшир, поетесата Дебора Алма одлучила да ја отвори првата поетска аптека, бидејќи верува дека во случај на душевни проблеми ниеден...

Да продолжат да се пеат песните на Тоше за да живеат

Популарната македонска пејачка Александра Јанева деновиве ќе биде македонски претставник на музичката манифестација МАС во Белград. Таа има редовни настапи со својот бенд, а...

„Волшебен сон“ – втора збирка песни на Зоран Костески

Откако пред нецела година ја издаде првата збирка поезија „Мојата Белица“, Зоран Костески во електронска форма ја издаде втората збирка песни „Волшебен сон“, инспирирана...

Македонски писатели за деца: Глигор Поповски

МОЈАТА ПЕСНА Нешто убаво во мене има, нешто прекрасно, над цветот цвет, нешто ме радува, нешто ме смирува, нешто ме вивнува ко птица в лет. Нешто убаво во мене...

Нѐ паметат не само по песните, туку и по дружбите

Битолската група „Боеми“ одбележува 30 години Наместо голем јубилеен концерт, „Боеми“ еден месец ќе пеат во разни битолски ресторани, кафулиња и дискотеки, и на тој...

Од бележникот на писателот Наум Попески

Плодна есен Ни донесе есента разни витамини, јаболка и круши, грозје, жолти дињи... И црвени пиперки кромпир, морков, гравче, зелката за салата, гравчето на тавче. Сакам да ви кажам и ова е битно: амбарите полни...

Спасувачот oд „Чувари на плажа“ ги преработи песните од 1980-тите години

Пред неколку месеци, холивудскиот актер и пејач Дејвид Хаселхоф (66) изјави дека подготвува албум во кој, освен популарни хитови, ќе има и хевиметал-музика и...

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (Dub) Episode 19 at website https://animeplanet.cc shoujo manga anime planet

Fog Hill of Five Elements (https://gogoanime.be/m/DDNN) Episode 3 at website https://gogoanime.be gogoanime twitter