-2.9 C
Skopje
23.1.2020 - 1:39

Ознака: песна

„Хеј хо“ на „Ласт експедишн“ е посвета на андерграунд-сцената

Песната блика со енергија, го има нашиот препознатлив звук, но и нова свежина. Нејзиното добро прифаќање е голем поттик за нас да продолжиме со...

„Колектив ветерница“ тежнее да создаде општество за слободно растење

Колективот ја учи публиката дека танцовиот театар е во мода, дека може да се работи и да се учи низ игра, и дека зрелите...

Секоја песна личи на парче живот

Денеска ви претставуваме дел од творештвото на авторката Снежана Паноска, поточно песни од нејзината прва поетска збирка за деца „Брзозборливо“, која беше промовирана лани...

„Кога би знаела сѐ“ е новата песна на „ДНК“

Момците од „ДНК“, Панчо и Андреј, подготвија посебна новогодишна и божиќна музичка честитка за сите свои обожаватели. „Кога би знаела сѐ“ е новата песна...

Бадникова

Ѕвездени ѕвона Снегулки снежни Под небо нежно Паѓаат, ѕвонат Во срцата детски Ѕвездичка паѓа Во нив Христос Мал, одново се раѓа Детските гласови Ѕвездени ѕвона Тихо и славно Во литија словат Роди се Христе,...

Ѝ го продолжувам патот на македонската песна

Сузана Спасовска, пејачка Патриотските песни, кои се дел од мојот репертоар се историја, тие постојат со векови. Јас во срцето и душата не можам да...

Кога рок-музиката се судри со операта

Како е снимена легендарната песна „Barcelona“ Идејата да се спојат еден од најголемите рок-пејачи на сите времиња и светски познатата сопранистка, за да се означи...

Градот Скопје

ЛИТЕРАТУРНО КАТЧЕ Вардар ја краси Твојата лика А Водно е наша најубава слика. Камен до камен Убав мост рамен. Тврдината Кале Ѕидовите се збрале. Чаршијата стара Златни занаети собрала. Природата на Матка воздишка е слатка, Пештери и...

Васил Гарванлиев се враќа со песната „Ѓердан“

Васил Гарванлиев, момчето познато по детскиот евергрин „Марионка“, речиси по дваесет години се враќа на македонската музичка сцена со песната „Ѓердан“, авторско дело на...

Џоана Баез, легенда на протестната песна

Во 1960-тите години поп и рок-музиката созреваа со галопирачка брзина. Тоа е период и кога заживеа фолк-музиката. Младите кантавтори и пејачи го искажуваа своето...