Ознака: песна

Учениците од ДСУ „Св. Наум Охридски“ со песна ги честитаат претстојните...

Хумана страница Учениците Теодора Колевска, Горазд Ивановски, Стојан Танев, Бранко Стојчевски, Јована Бојковска, Ангела Величковска и Лука Вељковиќ од државното средно училиште за рехабилитација и...

Благој Маротов ја заокружува годинава со песната „Прекрасен ден“

Музичарот Благој Маротов деновиве на јавноста ѝ ја претстави својата нова авторска песна, насловена „Прекрасен ден“. Ова е убава завршница на за него многу...

Пронајдена загубената божиќна песна на мапетите

Пронајдена е и вратена е изгубената песна отсечена од оригиналниот филм „Божиќната песна на мапетите“, откри режисерот Брајан Хенсон. Тој за Би-би-си радио 2...

Бурни реaкции во Иран по рецитирањето на Ердоган

Иранското Министерство за надворешни работи го повика на разговор турскиот амбасадор во таа земја, Дерја Орса, поради песна што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...

„Baby Shark“ стана најгледано видео на сите времиња на Јутуб

„Baby Shark“, детската песна снимена од јужнокорејската компанија „Пинкфонг“ стана најгледаното видео на сите времиња на Јутуб. Видеото сега е гледано7,06 милијарди пати, надминувајќи го...

И покрај сѐ, колку сме толку сме токму сме!

Денес кога ќе слушнеме некого како ја негира македонската самобитност, да се потсетиме на зборовите на Гане Тодоровски: „Но ние сме како што сте...

Благој Маротов новата песна „Роман за нас“ му ја посвети на Оливер...

Познатиот македонски музичар и кантавтор Благој Маротов денеска на јавноста ќе ѝ ја претстави својата нова песна „Роман за нас" за која е снимен...

Песна за Скопје

На нашата татковина тој е главен град во него сака да живее и стар и млад. Срцето на Балканот тука го наоѓам мирољубив народ во него пронаоѓам. Низ...

Лебедова песна

Лебедот кога ќе остане без својот партнер, се самоубива изгладнувајќи се. Оттука, лебедовата песна е последната песна на поетот пред да умре. Во септември...

Благој Маротов сними верзија на хитот „Не е љубов тоа“

Познатиот македонски инструменталист, автор и изведувач Благој Маротов деновиве сними нова верзија на својата позната композиција „Не е љубов тоа“. Песната, за која текстот...