Ознака: песна

Книгата е знаење

Книгата е збор од букви пет, кој со неа другарува е најбогат на свет. Книгата е волшебничка права, помага да станам личност здрава. Знаења од неа добивам разни, да...

Гледај во очи имам жар, можам да полетам

Седумнаесеттото издание на „Детскиот евросонг“ ќе се одржи на 24 ноември во Гливице, Полска. Мила Москов ќе пее песна на авторскиот тандем Лазар и...

Умеам да се радувам, тоа е причината за мојата насмевка

НАТАША КРСТЕВСКА-МИЈАТА, КАНТАВТОРКА Поминувам низ силна креативна фаза и непредвидливо е до кога ќе трае, затоа треба да се искористи максимумот, вели Мијата, Кантавторката Наташа Крстевска-Мијата,...

Празник на фолклорот и песната

На отворената сцена во поранешното ракометно игралиште, синоќа, пред голем број љубители на народниот фолклор и песна од Битола, земјата и странство, свечено беше...

Промоција на новата песна на македонското трио BDM

Македонското продуцентско трио BDM денеска ќе има промоција на нивната нова песна насловена „Run n’ Hide“. Во оваа песна тие за првпат соработуваат со...

„Копито“ е новата песна на Принц и на Сара Мејс

Александар Ристовски-Принц и Сара Мејс подготвуваат промоција на песната „Копито“. Песната е комплетно авторско дело на Принц, а вокалот е на Сара Мејс. Во...

Френк Синатра – најдоброто допрва треба да дојде

Песната „New York, New York“ e, секако, заштитниот знак на Френк Синатра. Таа е хит над хитовите, секогаш актуелна и секогаш со задоволство слушана....

Радост

Првата (а можеби и единствената) песна што ни паѓа напамет кога ќе помислиме на еврејската музика е, секако, „Хава нагила“. Ведра песна, која со...

Со „Велат нѐ нема“ се идентификуваат Македонците во целиот свет

Во моментов сум во Австралија на голема австралиска турнеја и „Велат нѐ нема“ се пее насекаде. Емоциите и реакците на луѓето не можат да...

Постхумно објавена песна на шведскиот диџеј Авичи

На Јутјуб деновиве се појави нова песна на починатиот шведски диџеј Авичи, со наслов „SOS“, којашто е дел од постхумниот албум, најавен за 6...