16.2 C
Skopje
20.6.2021 - 6:15

Ознака: песна

Диџеите Деловски и Томи Тасев ја снимија песната „Riot“

„Riot“ е првата заедничка нумера на македонските диџеи и продуценти Деловски и Томи Тасев. Песната, која е во издание на продуцентската куќа „Смтхнгелсе“ од...

Бека Стивенс компонираше песна по текст на Никола Маџиров

Познатата пејачка, номинирана за наградата „греми“ за 2021 година, Бека Стивенс и „Сикрет трио“ ја објавија песната „The eye“, правена по текстот на песната...

Песна за век и векови што доживеа многу изведби

Во 2007 година во кафулето „Планет“ во Крушево, со Тоше Проески ја отпеавме „На Велигден“ и падна договор да ја сними песната. За жал,...

Во чест на Тоше Проески, Никола Зацески ја преработи „За овој...

Македонскиот пејач Никола Зацески, кој веќе неколку години живее и работи во Австралија, во соработка со австралиската хуманитарна организација „Play Without Boundaries“ и оваа...

Сем предолго ја свири истата песна

Факинг најтмер он Вашингтон Елм стрит! Земја на соништата и можностите. Заспиваш на 6 јануари, а се будиш на 27 април. Гринч е Американец....

Песната „Last Christmas“ 36 години е божиќна химна

„Last Christmas“ е песна на англиското поп-дуо „Вам“, која беше објавена во декември 1984 година под етикетата „Епик рекордс“. Поточно, беше издаден грамофонски запис...

Учениците од ДСУ „Св. Наум Охридски“ со песна ги честитаат претстојните...

Хумана страница Учениците Теодора Колевска, Горазд Ивановски, Стојан Танев, Бранко Стојчевски, Јована Бојковска, Ангела Величковска и Лука Вељковиќ од државното средно училиште за рехабилитација и...

Благој Маротов ја заокружува годинава со песната „Прекрасен ден“

Музичарот Благој Маротов деновиве на јавноста ѝ ја претстави својата нова авторска песна, насловена „Прекрасен ден“. Ова е убава завршница на за него многу...

Пронајдена загубената божиќна песна на мапетите

Пронајдена е и вратена е изгубената песна отсечена од оригиналниот филм „Божиќната песна на мапетите“, откри режисерот Брајан Хенсон. Тој за Би-би-си радио 2...

Бурни реaкции во Иран по рецитирањето на Ердоган

Иранското Министерство за надворешни работи го повика на разговор турскиот амбасадор во таа земја, Дерја Орса, поради песна што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...