12.8 C
Skopje
23.9.2021 - 10:59

Ознака: песков

Песков: Путин работи како печка што не може да се исклучи

Рускиот претседател Владимир Путин толку многу работи што е како печка која се користи за топење метал, изјави денеска неговиот портпарол. - Претседателот работи како...

Песков му одговари на Зеленски: Крим е руски

Крим е руски регион и неговата припадност кон Русија не е доведена во прашање, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи му на...

Руските пасоши ќе им ја зголемат слободата на движење на жителите на Донбас

Со добивањето руски пасош, жителите на Донбас добиваат документи кои се признати не само во Русија туку и во цел цвет, вели портпаролот на...

Песков: Москва останува на ставот за поддршка на Мадуро

Москва цврсто останува на ставот во однос на поддршката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Ставот на...

Песков: Нема цензура во медиумите во Русија, тоа е сигурно

Руската Влада не спроведува цензура во медиумите во Русија, а во врска со ограничувањето на странското сопствеништво во средствата за информирање ја применува универзалната...

Русија не ги повлекува крстосувачките ракети

Кремљ денеска го отфрли повикот на САД за отстранување на инсталираните крстосувачки ракети 9M729, кои можат да носат нуклеарни боеви глави, наведувајќи дека системот...

Песков: Нема докази за нерегуларности при изборот на претседател на Интерпол

Нема докази што би укажале дека изборот на новиот претседател на Интерпол е нелегитимен, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Изборите се одржани....

Песков: Кремљ внимателно ја следи ситуацијата во Македонија

Кремљ внимателно ја следи ситуацијата во Република Македонија по вчера одржаниот референдум за промена на името и членството на земјата во НАТО и...

Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и  севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот...

Песков: Путин и Трамп би можеле да се сретнат во Виена

Виена се смета за една од можните дестинации за одржување евентуален самит на рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Доналд Трамп, но засега...