20.3 C
Skopje
23.10.2019 - 13:54

Ознака: перформанс

Перформанс на Масин и Мустафаоглу на „Школка“

„Мардам“ е насловот на мултиуметничкиот перформанс што утревечер на „Школка“, во Градскиот парк, со почеток во 19 часот, заеднички ќе го изведат пијанистот Арда...

Францускиот уметник Рено Рулман со изложба и перформанс во Скопје

Францускиот мултимедијален уметник Рено Рулман утре ќе одржи самостојна изложба на графики - цијанотипии „Време е за чај” и музички перформанс во галеријата „Остен“...

Македонија на Прашкото квадринале за перформанс

Инсталацијата „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, чија кураторка е Ивана Васева, ќе биде дел од Прашкото квадринале за перформанс, дизјан и простор,...

Перформанс ја отвора манифестацијата „Година на есејот“

Раководителот на оваа манифестација, писателот Разме Кумбароски, најавува дека манифестацијата ќе се одржува од денеска до 5 јуни, со учество на повеќе есеисти и...

Говори Милан Мијалковиќ Македонец!

Перформанс на нашиот архитект во Виена Три филозофско-политички книги на македонскиот архитект наскоро ќе излезат во Виена, а како вовед во нивната презентација во Виена...

Македонски уметници изведоа перформанс на „Сараевска зима“

Изложбата „Имагинарни знамиња“ на македонските уметници Маја Стефановска и Ален Реџепагиќ е отворена во галеријата „Препород“, во рамките на интернационалниот фестивал „Сараевска зима“, чие...

Дела на Игор Јосифов ќе патуваат и за Москва

Уметникот Игор Јосифов во почетокот на месецов се претстави со своја изложба и изведе перформанс во Калининград, Русија, а оттаму му се отвораат и...

Необичен перформанс на пероните на автобуската станица

На автобуската станица „Руле турс“ се случи вистинска магија. Пероните 18, 19, 20 и 21 беа обоени од перформансот „Патување низ времето - ослободување“...

Перформанс за луцидните браќа Манаки на отворањето на битолскиот фестивал

Подготовките за гала-отворањето на 39-то издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Центарот за култура во Битола, се при крајот. - Градот...

Поетско-сценски и ликовен перформанс „Поетска гравитација“ утре во Битола

Во малата сала на Центарот за култура во Битола, утре со почеток од 17.30 часот ќе се одржи поетско-сценски и ликовен перформанс „Поетска гравитација“. Манифестацијата...