Ознака: перу

Претседателската вртелешка во Перу не застанува

Јужноамериканската држава имаше тројца претседатели во рок од една недела Одговорот на прашањето кој е претседател на Перу стана нејасен откако јужноамериканската држава имаше тројца...

Перу го отвори Мачу Пикчу за само еден јапонски турист

Јапонскиот турист чекал скоро седум месеци Перу да ги отвори урнатините на Мачу Пикчу за да влезе во тврдината на Инките. Јапонецот Џеси Такајама...

Парламентот на Перу отвори постапка за импичмент против претседателот Мартин Вискара

Парламентот во Перу изгласа почеток на процедурата за импичмент против претседателот Мартин Вискара. За импичмент гласаа 65 пратеници, 36 беа протрив, а 24 воздражани. Вискара е...

Перу станува ново жариште на коронавирусот

Бројот на инфекции од коронавирус во Перу неделава се зголемува со голема брзина, при што во земјата се потврдени 20.000 случаи, објави „Ројтерс“. Милиони граѓани...

Седум македонски граѓани од Перу преку Португалија ќе се вратат во...

Министерството за надворешни работи информира дека уште седум македонски граѓани се вратени од Лима, Перу на европско тло. Утрово авионот на португалскиот авиопревозник ТАП...

Македонски туристи од Перу слетаа во Виена

Четворица македонски граѓани кои беа затекнати како туристи во Лима, Перу, слетаа во Виена. Тие слетале со чартер лет, по телефонски разговор помеѓу министерот за...

Финалето на Копа Либертадорес се сели од Чиле во Перу

Финалето на клупското фудбалско првенство на Јужна Америка, Копа Либертадорес, помеѓу бразилскиот Фламенго и бранителот на титулата, аргентинскиот Ривер плата е преместено од Чиле...

Екипните пингпонгарски злата за Хрватска, Романија, Перу и за Белгија

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на екипи, заврши вториот ден од Челенџ-пингпонгарскиот турнир во Скопје. Во конкуренција на јуниорските...

Масовна евакуација во Перу поради вулканот Убинас

Повеќе стотици луѓе се евакуирани во Перу откако вулканот Убинас почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил евакуација на околу илјада луѓе...

Победниците на Копа Америка шампионски ги одбегнуваа прегратките од Болсонаро

Контроверзниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро, на синоќешната церемонија по финалето на Копа Америка не доби пречек како што очекуваше, откако фудбалерите на „кариоките“...