Ознака: перспективи

Замаглените перспективи

Поразителна пресметка денеска, на 15-годишнината од добивањето на кандидатскиот статус, кој во случајот на Македонија се претвори во ноќна мора не само за, во...

ЕУ без перспективи

Не, не е грешка. Доста веќе зборуваме за перспективите на (Северна) Македонија во ЕУ, бидејќи тоа е можеби најневажното прашање во моментов. Обратното е...

Горна Ѓоновица – копнеж, предизвик, перспективи

Пред некоја година, планинарско-спортскиот клуб „Бистра“ од Гостивар трасира и обележи планинарска патека од Горна Ѓоновица до кичевското село Зајас, која минува низ прекрасни...

На Македонија и на Албанија мора да им се обезбеди перспектива...

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула Фон дер Лејен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан...

Османи: Унгарија има директен интерес од европските перспективи на регионот

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, во рамките на работната посета на Република Унгарија се сретна со Министерот за надворешни работи на Унгарија,...