19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 1:16

Ознака: Персискиот Залив

Иран се пофали со подземни „ракетни градови“ долж брегот на Персискиот...

Командантот на Иранската исламска револуционерна гарда (ИРГЦ) се пофали со подземните „ракетни градови“ по должината на крајбрежјето на Персискиот Залив. Адмиралот на иранската морнарица,...

Гутереш апелира да се избегне војна во Персискиот Залив

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на дополнителни напори за да се спречи војна во Персискиот Залив. - Од своја страна генералниот секретар...

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Претседателот на Иран, Хасан Рохани, ги повика западните сили да ја остават безбедноста на Персискиот залив на регионалните држави на чело со Техеран. Тој најави...

Иран повторно заплени танкер во Персискиот Залив

Иранската револуционерна гарда заплени уште еден танкер во Персискиот Залив поради наводно криумчарење на 250.000 литри дизел гориво во Обединетите Арапски Емирати, објави иранската...

Иран ќе ослободи седум членови од запленетиот екипаж на британскиот танкер

Според информации од иранското Министерство за надворешни работи, Иран ќе ослободи седум члена од екипажот од британскиот танкер под британско знаме „Стена имперо“, запленет...

Американски бомбардери Б-52 слетаа во Персискиот Залив поради тензиите со Иран

Американските бомбардери Б-52, кои Белата куќа ги испрати во Персискиот Залив поради наводни закани од Иран, пристигнаа во американската воена база во Катар, објавија...