28 C
Skopje
19.9.2018 - 15:40

Ознака: Пентагон

Пентагон: САД нема да го намалат своето воено присуство во Инџирлик

САД нема да го намалат своето воено присуство во воздухопловната база Инџирлик во јужна Турција, изјави портпаролот на американското Министерство за одбрана, Ерик Пејхон, -...

Пентагон: Кина обучува воени пилоти за напади врз САД

Кина активно развива флота на бомбардери и веројатно обучува воени пилоти за напади врз САД, се наведува во најновиот извештај на Пентагон, јавува Си-Ен-Ен. -...

Шпионот на Пентагон со години се криеше пред очите на светот

Не толку одамна, пензионираниот поручник на американската морнарица, Бил Кован, паралелно извршуваше тајни задачи за Пентагон, додека редовно се појавуваше на телевизиската станица Фокс...

Пентагон ја поздрави репатрирацијата на седумте македонски борци во ИСИС

Пентагон ја поздрави одлуката на Македонија да ја прифати групата нејзини државјани, кои како странски платеници се заробени во Сирија. МВР вчера соопшти во...

Пентагон најави дополнителни 200 милиони долари за вооружените сили на Украина

Пентагон синоќа соопшти дека ќе одвои 200 милиони долари за вооружените сили на Украина, кои ќе бидат употребени за обука, консултантска помош и опрема. Средствата...

Преспанскиот договор е зготвен во Пентагон

ИНТЕРВЈУ СО ВАСИЛИС ФОУСКАС, ПРОФЕСОР ПО МЕЃУНАРОДНИ ОДНОСИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ИСТОЧЕН ЛОНДОН Во интервју за нашиот весник, професорот Фоускас открива интересни детали поврзани со...

Симулација на Пентагон: НАТО ќе биде поразен од Русија поради лоши...

Во случај на воен конфликт со Русија во Европа НАТО ќе претрпи пораз поради лоша патна мрежа и бирократија. До овој заклучок дошле во...

Пентагон ќе отстапи бази за сместување на деца мигранти

Пентагон ќе отстапи простор во воените база за сместување на 20.000 деца мигранти без придружба, кои ќе бидат приведени при илегално преминување на американско-мексиканската...

Пентагон: САД секојдневно спроведуваат операции во Јужното Море

Американски воени бродови редовно спроведуваат операции во Азиско-тихоокеанскиот регион, вклучувајќи го и во Јужното Кинеско Море, во согласност со меѓународното право и овие маневри...

Пентагон: Ќе преземеме се за да му се спротивставиме на Иран

Американската армија ќе ги преземе сите неопходни чекори за да се спротивстави на однесувањето на Иран во регионот, и се уште проценува дали тоа...