Ознака: пензија

Александар сепак бил македонски, а не елински

Во викенд-бројот, од 16-17 февруари, е објавен текст „За Александар Велики и за Република Северна Македонија“ од професорот на универзитетот „Колгејт“ во Њујорк, Роберт...

По бурата останува каменот

Во Собранието на Република Македонија, на 11.1.2019 год., изгласани се уставните промени, меѓу кои и промената на името Република Македонија во Република Северна Македонија....

Царовска: Трансферот за обесштетување на пензионерите почнува утре

Утре почнува трансферот за обесштетување на дел од 12.000 пензионери на кои со години не им биле префрлувани средства во вториот пензиски столб, рече министерката...

Џон Тери ја заврши фудбалската кариера

Поранешниот капитен на англиската репрезентација и на тимот на Челзи, Џон Тери одлучи да ја заврши својата кариера на возраст од 38 години. Договорот на...

Измамник излажал старец и му ја украл пензијата

85-годишен пензионер вчера бил измамен од непознат сторител и останал без пензија. -Вчера во 14.30 часот во Полициска станица Гази Баба Љ.М.(85) од Скопје пријавил...

Ново годишно усогласување, пензиите повисоки за 1,8 отсто

Септемвриските пензии што пензионерите ќе ги добијат во октомври ќе бидат повисоки за 1,8 отсто согласно усогласување на пензиите за 2018 година за 1,8 отсто...

Рускиот Парламент донесе одлука за пензионирање на жените на 60-годишна возраст

Рускиот Парламент денеска едногласно го потврди предлогот на претседателот Владимир Путин да ја зголеми старосната возраст на која жените ќе одат во пензија за...

Рударите ќе заминуваат во пензија на околу 50-годишна возраст

Рударите ќе се пензионираат само со работен стаж. Жените со 35 години, а мажите со 40-годишен работен стаж, а за тоа се изготвени и...

Една милијарда евра акумулирани во двете пензиски друштва од вториот столб

Околу 500 илјади члена имаат двете пензиски друштва во вториот столб од задолжително капитално финансираното пензиско осигурување. Вкупните средства што во овие две пензиски...

Една милијарда евра акумулирани во двете пензиски друштва од вториот столб

Околу 500 илјади членови имаат двете пензиски друштва во вториот столб од задолжително капитално финансираното пензиско осигурување. Вкупните средства кои во овие две пензиски...