Ознака: пензии

Препорака пензионерите да извадат дебитни картички за да не чекаат ред...

По известувањето дека сите банки се подготвени да ја реализираат предвремената исплата на априлските пензии, НБРМ со апел до граѓаните да избегнуваат користење готовина,...

Бизнис – инфо

Иницијатива за воведување евтина тарифа на струјата Граѓаните преку онлајн-петиција бараат евтина тарифа на цените за електрична енергија во текот на целото деноноќие во периодот...

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа откако превозниците се приклучија на штрајкот околу планираните пензиски реформи. Во исто време, илјадници луѓе маршираа...

Мицкоски: Повисоки просечни плати за 25 отсто, пензии за 20 отсто

Состојбата во која се наоѓа нашата држава е неповолна, би рекол повеќе од загрижувачка. Иако имаше многу ветувања, нема резултати. Проблемите се зголемуваат, а...

Царовска: Од понеделник пензиите се зголемуваат за 722 денари

Од понеделник 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки за 722 денари, соопшти вицепремиерката Мила Царовска. - Од идната недела 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки...

Царовска: Ги зголемивме пензиите 700 денари, а платите растат

Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска, вечерва се сретна со граѓаните на Крива Паланка и Ранковци. Тема на разговор беа мерките што Владата предводена од...

Идниот месец секој пензионер ќе добие за 700 денари повисока пензија

Јануарската пензија што ќе биде исплатена во февруари ќе биде 700 денари повисока за секој пензионер. Ова го изјави вицепремиерката Мила Царовска, која заедно...

Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат...

Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за вкупни приходи од 97%,...

Пензионерите ќе добијат за 700 денари повисока јануарска пензија

Секој пензионер во државава од идниот месец ќе добие за 700 денари повисока пензија, информираат од Министерството за труд и социјална политика, откако Собранието...

Реформите на Макрон го разгореа немирот на „другата Франција“

  Синдикатите во Франција, придружени од „жолтите елеци“ штрајкуваат втор ден. Штрајкот претставува обединувачки фактор за сите незадоволни граѓани, кои овојпат протестираат против реформите за...