Ознака: пензии

Исплата на пензиите од крајот на месецот

Владата ја разгледа и усвои информацијата за исплата на пензиите за март 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување да...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското и...

Поштар им ги зел пензиите на тројца гостиварци

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н. И. (59) од с. Лакавица, вработен како поштар во Гостивар, поради три кривични...

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

НЛБ Банка – единствена банка со можност за достава на пензиите...

Сите клиенти - пензионери на НЛБ Банка имаат единствена можност нивната пензија да им биде доставена на домашната адреса. Заинтересираните за оваа услуга потребно...

Пензиите и социјалната помош и за август ќе се исплаќаат по...

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за август 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да...

Банките почнуваат со предвремена исплата на јулските пензии

Претставниците на банкарскиот сектор посочија дека почнуваат со исплата на пензиите. Од Македонската банкарска асоцијација објавија дека корисниците на дебитни картички со својата пензија...

Заев на средба со пензионери во Кисела Вода: Пензиите ќе растат...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со носителката на кандидатската листа во изборната единица 1, Мила Царовска, денеска се сретна со пензионери од општина...

Пензиите ќе се исплаќаат предвреме од 26 јуни

На денешната седница на Владата е разгледана информацијата за исплата на пензиите за јуни 2020 година, со утврден распоред за исплата на пензиите за...

Исплатата на мајските пензии почнува од среда

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што ја реализираме втор месец, овозможуваме поголема заштита...