Ознака: пензии

Банките почнуваат со предвремена исплата на јулските пензии

Претставниците на банкарскиот сектор посочија дека почнуваат со исплата на пензиите. Од Македонската банкарска асоцијација објавија дека корисниците на дебитни картички со својата пензија...

Заев на средба со пензионери во Кисела Вода: Пензиите ќе растат...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со носителката на кандидатската листа во изборната единица 1, Мила Царовска, денеска се сретна со пензионери од општина...

Пензиите ќе се исплаќаат предвреме од 26 јуни

На денешната седница на Владата е разгледана информацијата за исплата на пензиите за јуни 2020 година, со утврден распоред за исплата на пензиите за...

Исплатата на мајските пензии почнува од среда

Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што ја реализираме втор месец, овозможуваме поголема заштита...

Препорака пензионерите да извадат дебитни картички за да не чекаат ред...

По известувањето дека сите банки се подготвени да ја реализираат предвремената исплата на априлските пензии, НБРМ со апел до граѓаните да избегнуваат користење готовина,...

Бизнис – инфо

Иницијатива за воведување евтина тарифа на струјата Граѓаните преку онлајн-петиција бараат евтина тарифа на цените за електрична енергија во текот на целото деноноќие во периодот...

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа откако превозниците се приклучија на штрајкот околу планираните пензиски реформи. Во исто време, илјадници луѓе маршираа...

Мицкоски: Повисоки просечни плати за 25 отсто, пензии за 20 отсто

Состојбата во која се наоѓа нашата држава е неповолна, би рекол повеќе од загрижувачка. Иако имаше многу ветувања, нема резултати. Проблемите се зголемуваат, а...

Царовска: Од понеделник пензиите се зголемуваат за 722 денари

Од понеделник 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки за 722 денари, соопшти вицепремиерката Мила Царовска. - Од идната недела 324.000 пензионери ќе земат пензии повисоки...

Царовска: Ги зголемивме пензиите 700 денари, а платите растат

Потпретседателката на СДСМ, Мила Царовска, вечерва се сретна со граѓаните на Крива Паланка и Ранковци. Тема на разговор беа мерките што Владата предводена од...