Ознака: пенал

Венгер: Не беше пенал, ВАР го изневери судијата

Не разбирам зошто тие не бараа судијата да ја разгледа ситуацијата. Не знам зошто ВАР не го замоли да ја види. За мене тоа...

Од 23 пенали, реализирани се 16

Пеналот на Јосип Иличиќ од Словенија на мечот од квалификациите за пласман на фудбалското Европско првенство во 2020 година беше 23-от пенал досуден против...

Ќириќ: Не е толку лесно да се изведува пенал, како што...

Шутирањето пенали на фудбалски меч често се нарекува лотарија со среќата и со психолошкиот притисок како неизбежни фактори. Математиката вели дека тимовите што први...

Една четвртина од головите се од пенал, автогол и од слободен...

На фудбалското Светско првенство (СП) во Русија, пред вчерашните натпревари беа постигнати 105 гола, а само еден меч заврши со резултат 0-0. Во просек...