Ознака: пенали

Помалку прекршоци и картони, повеќе пенали и ефективно време на игра

СПОРЕДБА НА 36-ТЕ МЕЧА ВО ГРУПНИТЕ ФАЗИ НА ЕП 2020 И ЕП 2016 ВАР добро функционира, но првичните принципи на ВАР, минимална интервенција за максимална...

Лампард: Не можам да објаснам, ова беше луда ноќ

Сите сме тука за да се забавуваме и верувам дека секој ќе каже „каков меч“, вели менаџерот на Челси, по дуелот во кој имаше...

Академија Пандев го освои Купот на Македонија

  Академија Пандев е победник на 27 финале во Купот на Македонија и за првпат по клупската историја го освои трофејот во најмасовното фудбалско натпреварување. Дури...

„Пенали“ по реми во американски фудбал?

Чести се маратонските мечеви во американски фудбал во универзитетската лига (НЦАА), па раководните луѓе сакаат да го спречат тоа како заштита на играчите од...

Нови фудбалски правила за играње со рака, измени, пенали…?

ИФАБ разгледува неколку измени, како и појаснувања на правилото за играње со рака, со прецизно одредување на положбата на раката при ударот на топката,...

Кои се најдобрите пеналџии на СП?

Германија победила на сите четири меча со пенал-рулет и промашила само еден од 16-те изведени пенали. Од осминафиналистите на СП 2018 Бразил има однос...

Конечно и Англија победи на пенали, и тоа пенал-дебитантот Колумбија

Заврши ноќната пенал-мора за фудбалската репрезентација на Англија. По серијата неуспеси (шест елиминации и само еден триумф на ЕП и на СП) при изведувањето...

Голманите ги одведоа Русите и Хрватите во четврт-финалето

Во неделата се истакнаа Акинфеев, кој одбрани два пенала за триумф на Русија, и Субашиќ, со три одбрани на дуелот Хрватска - Данска. Се...

Англичаните пред Светското првенство тренираат пенали

Англиските фудбалски репрезентативци покрај другото, акцент во подготовките пред стартот на Светското првенство ставаат и на ударите од 11 метри со цел да го...