21.9 C
Skopje
23.10.2019 - 19:02

Ознака: пекинг

Кина се стреми кон лидерска улога на глобалната сцена

Односите на Кина со светот поминаа низ историски промени во изминатите 70 години, а глобалната позиција на земјата е на највисоко ниво, порача шефот...

Во Пекинг се отвора најголемиот аеродром во светот

Во Пекинг на крајот од месецов ќе биде отворен најголемиот аеродром во светот, по речиси пет години изградба. Новото транспортно средиште „Меѓународен аеродром Пекинг Даксинг“,...

Шарена револуција и во Хонгконг?

Големата криза и безредијата, кои веќе десет недели траат на улиците на Хонгконг, може да доведат до таква „експлозија“ чии последици може да ги...

Кина ја испраќа воената морнарица во Персискиот Залив?

Ако продолжи ескалацијата на тензиите во Персискиот Залив, Пекинг нема да има голем избор на располагање, освен да ѝ се приклучи на американската операција,...

Од Стојаково до Пекинг со ,,рено 4″ – непланиран застој за...

Откако со своето „рено 4“ произведено во 1978 година лани појдоа од Стојаково и стасаа до Ница, овојпат планот на Џоко Шуклев и Ѓорѓи...

Луксузен трговски центар стана боиште во битката за Хонгконг

Демонстрациите во Хонгконг продолжија со насилен судир, по мирните повеќенеделни протести против законот за екстрадиција. Ситуацијата ескалирала откако полицијата ги потиснала демонстрантите во луксузниот...

Обнова на трговските разговори меѓу Вашингтон и Пекинг

Примирјето засега сигнализира само пауза во трговскиот спор, но не и негово решавање, посочуваат аналитичарите САД и Кина се согласија да ги продолжат трговските разговори,...

Илјадници луѓе ја поддржаа полицијата на протестите во Пекинг

Илјадници луѓе ја дадоа поддршкана за полицијата на протест во Пекинг. Демонстрантите, облечени во бело и сино, мафтрајќи со кинески знаменца, се спротивставија на...

Москва и Пекинг со одговор на новата американска стратегија

Кинеското привлекување на Русија на своја страна во „големата геополитичка игра“ е еден од најважните надворешнополитички успеси на Кина воопшто и, спротивно, едно од...

Москва и Пекинг се договорија за изградба на четири нуклеарки постројки

Москва и Пекинг се договорија за изградба на уште четири нуклеарни постројки во Кина, кои ќе ги проектира Русија, изјави денеска рускиот претседател Владимир...