-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:38

Ознака: пекинг

Пекинг ги отфрли наводите за контакти со опозицијата во Венецуела

Кина ги отфрли наводите на „Волстрит Џурнал“ дека кинески дипломати разговарале со претставници на опозицијата во Венецуела за да ги заштитат своите инвестиции во...

Со кршење во кинеските „соби за гнев“ против стресот

Кинезите кршат пластични кукли, шишиња, стари телевизори и разни други предмети, во т.н. „соби за гнев“, со цел да се ослободат од стресот, преку...

Викендов сноуборд во „Птичјо гнездо“

Светскиот куп во сноуборд продолжува викендов со необичен натпревар на олимпискиот стадион во Пекинг, „Птичјо гнездо“. Главниот град на Кина е постојано место за...

За првпат во последните 20 години населението во Пекинг е намалено

Населението во главниот град на Кина во 2017 година се намалило за првпат по две децении, покажуваат официјални податоци што ги објави кинеската агенција...

Во Пекинг основано здружението на издавачи „16+1“

Со посебна церемонија, додека истовремено се одржува Меѓународниот саем на книгата во Пекинг, вчера во овој град беше основано здружението на издавачи „16+1“, како...

Огномет-бомба ја предизвикала експлозијата пред амбасадата на САД во Пекинг

Експлозијата што утринава се случи во близина на Американската амбасада во Пекинг била предизвикана од мала импровизирана направа, соопшти претставник на дипломатското претставништво на...

Кинеско МНР: Експлозијата кај Амбасадата на САД во Пекинг е изолиран...

Кинеското Министерство за надворешни работи ја оквалификува денешната експлозија близу американската амбасада во Пекинг како „изолиран инцидент“. - Пекиншката полиција брзо и соодветно се справи...

Приведена жена во близина на експлозијата кај американската амбасада во Пекинг

Кинеската полиција уапси жена која денеска се поли со бензин, во обид да се самоубие во близина на Амбасадата на САД во Пекинг, објави...

Експлозија во близина на американската Амбасада во Пекинг

Експлозија одекна денеска во близина на американската Амбасада во Пекинг, јави ДПА, повикувајќи се на очевидци од местото на ицидентот.   Фотографии објавени на Твитер покажуваат...

Стара челичарница се претвора во голем скијачки центар

До 2019 година една напуштена фабрика за челик ќе стане место каде што ќе се одвиваат натпревари во сноуборд на ЗОИ 2022 во Пекинг На...