38.8 C
Skopje
27.7.2021 - 19:36

Ознака: педро санчез

Шпанскиот премиер побара нов референдум за Брегзит

Шпанскиот премиер, Педро Санчез во интервју за „Политико“ порача дека „на местото на Тереза Меј без сомнеж би повикал на втор референдум“. – Вистина е...

Новиот шпански премиер Педро Санчез положи заклетва

Лидерот на шпанските социјалисти Педро Санчез, во присуство на кралот Филипе Шести, денеска положи заклетва како иден премиер на земјата. Свечената заклетва се одржа...

Педро Санчез е новиот премиер на Шпанија

Шпанскиот крал Фелипе Шести попладнево го потпиша указот за именување на лидерот на Социјалистичка работничка партија  на  Шпанија (ПСОЕ), Педро Санчез, за премиер на државата. Кралот претходно се...