20.8 C
Skopje
26.7.2021 - 5:36

Ознака: педро санчез

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија доби најмногу гласови на...

Македонија во шпанскиот институционален лавиринт

Шпанија е последната земја од НАТО што допрва треба да го ратификува членството на нашата држава во Алијансата. Ратификацијата на македонското членство зависи токму...

Ветувањето на Санчез ја доближува Македонија кон НАТО

Шпанскиот премиер Педро Санчез вчера лично му дал ветување на премиерот Зоран Заев дека Шпанија наскоро ќе го ратификува протоколот, за време на нивната...

Санчез го очекува тешка задача за формирање нова шпанска влада

Социјалистичката партија на премиерот Педро Санчез оствари победа на парламентарните избори во Шпанија. Социјалистите, според изборните резултати, освоија најмногу места во парламентот, 120 од...

Вистинскиот победник на шпанските избори вирее во хаосот

Победата на партијата на Педро Санчез на изборите во Шпанија е засенета од брзиот подем на младата крајно десничарската партија Вокс, како и од...

Санчез најави цврст и одлучен одговор за каталонските сепаратисти

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека каталонските сепаратисти, кои планираат во регионалниот парламент да усвојат декларација за самоопределување, ќе наидат на цврст и одлучен...

Победа за социјалистите во Шпанија

Шпанските владејачки социјалисти победија на третите избори во земјата за четири години, но не успеаја да го обезбедат потребното мнозинство, па ќе мора да...

Лидерот на шпанските социјалисти дава само два услова за коалиција

Лидерот на шпанските социјалисти, Педро Санчез, по победата на неговата партија на парламентарните избори изјави дека неговите единствени услови за формирање коалициска влада се...

Шпанија нема да се спротивстави на можното одложување на Брегзит

 Шпанија нема да се спротивстави на одложување на датумот на влегување во сила на Брегзит, предвиден за 29 март, но под услов да не...

Протести во Мадрид за оставка на премиерот Санчез

Илјадници Шпанци денеска се собраа на протест во Мадрид на повик на десничарските партии со барање социјалистичкиот премиер Педро Санчез да поднесе оставка. Протестите ги...