27.8 C
Skopje
21.6.2021 - 22:01

Ознака: педро санчез

Шпанскиот премиер најави помилување за притворените каталонски лидери

1Шпанската влада планира да ги помилува деветтемина лидери за неуспешниот обид за независност на Каталонија во 2017 година, објави денеска премиерот Педро Санчез. Со помилувањата...

Санчез до македонските граѓани: Може да сметате на нашата поддршка кон...

Премиерот на кралството Шпанија, Педро Санчез, попладнево по состанокот со премиерот Зоран Заев упати видео порака до сите граѓани на Македонија. - Сите граѓани на...

Шпанија многу високо ги оценува реформите што ги спроведува Македонија

Средба Заев - Санчез На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Македонија и Кралството Шпанија, Зоран Заев и Педро Санчез,...

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата...

Шпанскиот премиер бара уште едно продолжување на вонредната состојба

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни,...

Мистериозниот веб-сајт промовиран во пандемијата рашири збунетост низ светот

Шпанскиот премиер Педро Санчез осамен на говорницата, задлабочено концентрирајќи се пребаруваше низ белешките, правејќи пауза за да погледне кон мониторот пред него, додека се...

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, синоќа обезбеди доволно гласови за да ја продолжи вонредната состојба уште две недели, дозволувајќи ѝ на владата, која полека ги...

Санчез: Го достигнавме врвот на пандемијата

Шпанија има намера наскоро да започне со олеснување на мерките за ограничување кои се во моментот на сила поради пандемијата на коронавирус, изјави денеска...

Санчез положи заклетва како нов шпански премиер

Шпанскиот социјалистички лидер, Педро Санчез, денеска положи заклетва како премиер на Шпанија, еден ден откако во парламентот беше изгласан неговиот предлог за коалиција, благодарение...

Формирањето на шпанската влада ја доближува Македонија до НАТО

Лидерот на социјалистите Педро Санчез доби поддршка од парламентот на Шпанија за формирање на коалициска влада, со што е ставен крај на безмалку едногодишната...