Ознака: пациент

Кај починат битолчанец позитивен тест од ковид-19

Министерството за здравство денеска соопшти дека во Битола има еден позитивен на ковид-19. Во врска со овој случај од Клиничката болница информираат дека се работи...

ДСЗИ со инспекциски надзор за починатиот пациент од Велес

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена, а неговиот позитивен...

Во Црна Гора излечен првиот пациент

Во Црна Гора денеска се регистрирани 30 нови случаи на инфекција со коронавирус, но и првиот излечен пациент, Михајло Вукиќ од Бар, кој беше...

Со пробна вакцина за коронавирус излекувано првото лице во Италија

Пациент заразен со коронавирус закрепнал откако го примил експерименталниот лек „ремдесивир“. - Го имаме првото лице кое закрепна откако беше лекувано со експериментален лек. Лекувањето...

Кој е нултиот пациент на коронавирусот?

Додека се зголемува бројот на лица заразени со коронавирус во светот, научниците се обидуваат да го идентификуваат т.н. нулти пациент или првото лице заразено...

Пациент нападнал доктор во Тетово

Четириесет и тригодишен жител од тетовското село Голема Речица утрово физички нападнал лекар во тетовската клиничка болница. Набргу потоа А.Б. бил приведен и задржан во...

Пациент убил четири лица во психијатриска болница во Романија

Пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал другите само три дена откако доброволно...

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија дека случајот на заразениот скопјанец...

Пациент со морбили во тешка состојба

Тројца пациенти со симптоми на морбили биле прегледани во текот на вчерашниот ден на Клиниката за инфективни болести од кои двајца возрасни пациенти се...

Османи: Ќе поднесев оставка да бев убеден дека има грешка во...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е сигурен во чесноста на своите постапки додека раководеше со Министерството за здравство и е убеден дека во...